Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Profesor z UWM zostanie ambasadorem Polski w Kazachstanie

Profesor Selim Chazbijewicz z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest kandydatem na ambasadora Polski w Kazachstanie. Fot. BSC

Komisja Spraw Zagranicznych Sejmu pozytywnie zaopiniowała prof. Selima Chazbijewicz z Olsztyna na stanowisko ambasadora RP w Kazachstanie politologa, publicystę, wykładowcę akademickiego, pisarza i działacza społeczności tatarskiej. Dodatkowo ma on być też akredytowany w Kirgistanie.

Chazbijewicz był wieloletnim prezesem Związku Tatarów RP i współprzewodniczącym Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Jest członkiem PiS. Z list tej partii ubiegał się bezskutecznie m.in. o mandat posła, senatora oraz radnego sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Na stanowisku ambasadora ma zastąpić Macieja Langa, który po roku pełnienia swojej misji w Kazachstanie został powołany na ambasadora RP w Turcji. Od tego czasu placówką w Astanie kieruje charge d’affaires Andrzej Skrzydło.

Chazbijewicz mówił, że swoją główną rolę widzi w pośredniczeniu i monitorowaniu we współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Kazachstanem oraz jego sąsiadami, w tym w szczególności w dziedzinach rolnictwa, budownictwa, energetyki oraz współpracy naukowej. Wskazał, że nowe możliwości w tych sferach otwiera chiński projekt Nowego Jedwabnego Szlaku.

Zapowiedział działania na rzecz rozwoju polskiej kultury, języka i tożsamości narodowej w społeczności polskiej w Kazachstanie, a także dążenie „w miarę możliwości” do repatriacji Polaków z Kazachstanu. Ważnym elementem jego działalności, dodał, będzie promocja „wartości demokratycznych i zasad państwa prawa” we współpracy z miejscowymi biurami OBWE i UE.

Zaznaczył, że Kazachstan jest państwem, w którym większość obywateli stanowią wyznawcy islamu.

W swojej pracy ambasadora postaram się wykorzystać wiedzę z zakresu psychologii polityki; moje tatarskie pochodzenie oraz muzułmańskie wyznanie mogą otworzyć mi niejedne zamknięte drzwi i ułatwić kontakty polityczne oraz gospodarcze z elitą polityczną i gospodarczą Kazachstanu

– przekonywał Chazbijewicz.

Przyznał, że jest „człowiekiem nauki i literatury, który w wieku lat sześćdziesięciu próbuje przejść do pracy w dyplomacji”.

Kandydaturę Chazbijewicza skrytykował Andrzej Halicki (PO), który zarzucał mu przede wszystkim brak doświadczenia w dyplomacji. Dyplomacja nie lubi eksperymentów. Myślę, że też nie takie są oczekiwania naszej bardzo tam aktywnej społeczności, a także partnerów gospodarczych, którzy też oczekują aktywnej roli doświadczonego ambasadora – argumentował.

Wiceminister SZ Renata Szczęch, która odpowiada w resorcie dyplomacji za sprawy prawno-traktatowe, zauważyła, że wielu przedstawicieli służby zagranicznej, w tym ambasadorów obsadzanych przez rząd koalicji PO-PSL, nie spełniało nie tylko wymogów, które były określone przepisami ustawy o służbie zagranicznej, nie mówiąc również o ich przygotowaniu merytorycznym.

Chazbijewicz zwracając się do Halickiego zauważył, że chociaż dyplomacja być może nie lubi eksperymentów, to z drugiej strony wniesienie trochę świeżego powietrza czy nowego punktu widzenia do relacji polsko-kazachstańskich być może się przyda.

Kandydata na ambasadora proponuje minister spraw zagranicznych w uzgodnieniu z premierem i prezydentem. Następnie MSZ występuje do państwa przyjmującego o wstępną akceptację. Jej otrzymanie pozwala MSZ na zwrócenie się do prezydenta z formalnym wnioskiem o nominację ambasadora. Zwrócenie się przez MSZ do sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych o zaopiniowanie kandydata wynika z obyczaju.

Życiorys prof. Selima Chazbijewicza

Selim Chazbijewicz (ur. 17 listopada 1955 w Gdańsku) – polski politolog, pisarz, publicysta i nauczyciel akademicki, działacz społeczności tatarskiej, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Wywodzi się ze szlacheckiej rodziny Tatarów polsko-litewskich. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. W 1980 ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Gdańskim. W 1991 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematem jego rozprawy były Ideologie muzułmanów polskich XX wieku, a jej promotorem Jacek Mieczysław Sobczak. Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce uzyskał w 2002 również na UAM na podstawie pracy pt. Adwet czyli powrót. Walka polityczna Tatarów krymskich o zachowanie tożsamości narodowej i niepodległość państwa po II wojnie światowej.

Pracuje jako profesor nadzwyczajny w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, był także wykładowcą i Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Powołany w skład Komitetu Nauk Orientalistycznych Polskiej Akademii Nauk.

Jest autorem tomików poetyckich, w tym Hymnu do Sofii, który ukazał się w 2005. Jego wiersze znalazły się w antologii Tatarów polskich Oto moje dziedzictwo (2010). Opublikował liczne prace związane z kulturą i dziejami Tatarów polskich, litewskich oraz krymskich – m.in. publikację Tatarzy Krymscy. Walka o naród i wolną ojczyznę (2001).

Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 1986–1991 był redaktorem naczelnym kwartalnika „Życie Muzułmańskie” – pisma polskich muzułmanów. W 1994 został redaktorem naczelnym „Rocznika Tatarów Polskich”. W 2009 objął funkcję przewodniczącego rady redakcyjnej kwartalnika „Przegląd Tatarski”, a w 2010 – przewodniczącego kolegium redakcyjnego czasopisma polskiej społeczności muzułmańskiej „Muzułmanie Rzeczypospolitej”.

Był współzałożycielem oraz w latach 1999–2007 prezesem rady centralnej Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, a do 2003 imamem gminy muzułmańskiej w Gdańsku. W latach 1998–2008 pełnił funkcję współprzewodniczącego Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

W wyborach w 1997 bez powodzenia ubiegał się o mandat posła w województwie gdańskim z ramienia Ruchu Odbudowy Polski. Później wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. Bezskutecznie kandydował z ramienia tej partii w 2011 do Senatu, w 2015 do Sejmu, a w wyborach samorządowych w 2010 i 2014 do sejmiku warmińsko-mazurskiego.

W 2017 minister spraw zagranicznych przedstawił jego kandydaturę na stanowisko ambasadora RP w Kazachstanie.
Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi (2014).

 

 

(pap/wikipedia/asocha)

Więcej w Selim Chazbijewicz
Selim Chazbijewicz: nie powinniśmy przyjmować uchodźców z Bliskiego Wschodu

Islamski faszyzm trzeba wytrzebić do korzeni – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn muzułmanin, profesor Selim Chazbijewicz z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Gość...

Zamknij
RadioOlsztynTV