Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Pisz, Region, Regiony
Prezydent i minister obrony narodowej obserwowali ćwiczenia wojskowe na poligonie w Orzyszu
Prezydent Andrzej Duda i wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak obserwowali ćwiczenia strzeleckie koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 na poligonie pod Orzyszem. Sprzęt stopniowo wchodzi na wyposażenie m.in. jednostek 16. Dywizji Zmechanizowanej.
Pierwsze egzemplarze czołgów K2 Black Panther i armatohaubic K9 Thunder dotarły do Polski z Korei Południowej w grudniu ubiegłego roku. Sprzęt ten obecnie stopniowo trafia na wyposażenia 16. Dywizji Zmechanizowanej, której jednostki rozlokowane są przede wszystkim w województwie warmińsko-mazurskim – m.in. w Giżycku, Węgorzewie, Bartoszycach czy Braniewie.
Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że Polska wyciąga wnioski z wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą, dlatego stawiamy na rozwój artylerii i wojsk pancernych.
Minister Błaszczak podkreślał, że koreańskie czołgi są przystosowane do naszych warunków.
Postanowienie ws. głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek postanowienie ws. głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025-2039. Zostały one opracowane na podstawie sytuacji w Ukrainie – mówił prezydent Andrzej Duda:
Będą one w ogromnym stopniu oparte na dotychczasowym fundamencie wojsko lądowych, powietrznych i morskich. Do tego oczywiście dochodzą nowe komponenty – wojska cyberprzestrzeni i wojska kosmiczne.
Prezydent dodał, że efektem obserwacji działań wojennych za naszą wschodnią granicą są m.in. zakupy przez Polskę koreańskich czołgów K2.
Czołgów lżejszych o większej manewrowości, jednocześnie świetnie odpowiadających na potrzeby naszego ukształtowania terytorialnego. Mam już zakontraktowanie 180 tych czołgów na najbliższe lata. Będziemy chcieli, aby polska armia miała w sumie w ciągu najbliższych lat tysiąc tych czołgów. Chcemy też, aby koprodukacja tych czołgów razem z Koreą odbywała się w naszym kraju, żebyśmy mogli je oferować także do innych państw.
To czas, który – patrząc na dzisiejszą sytuację – z pewnością ma dla polskiego państwa charakter przełomowy
– oświadczył prezydent.
Jak dodał, „staramy się działać”.
Te główne kierunki, które zostały w sensie ramowym przygotowane, teraz, przez najbliższe miesiące będą wypełniane treścią; (…) będą realizowane w tych właśnie obszarach
– oświadczył Duda.
Prezydent, jako zwierzchnik sił zbrojnych, określa w drodze postanowienia, na wniosek ministra obrony, główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa. Dokument ma charakter niejawny, a jego podstawą są m.in. wytyczne zawarte w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP.
Redakcja: M. Rutynowski/ A. Niebojewska za PAP/K. Kantor