Czy Polska jest cyberbezpieczna? Rozmowa z wicepremierem Krzysztofem Gawkowskim
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski był gościem Radia Olsztyn podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Głównym tematem rozmowy było cyberbezpieczeństwo.
Jak podkreślił Krzysztof Gawkowski, cyberbezpieczeństwo samorządów to dla rządu jeden z kluczowych elementów budowania tzw. cybertarczy. Już w zeszłym roku zapadły decyzje, które pozwoliły przeznaczyć większe środki finansowe na wsparcie samorządów.
Chcemy stworzyć odpowiedzialność, która ma zapewnić, że żadnemu przestępcy czy hakerowi nie uda się uzyskać dostępu do ważnych zasobów infrastrukturalnych. (…) Zaprojektowaliśmy specjalny program „Cyberbezpieczny Samorząd”. 2,5 tysiąca samorządowych instytucji w Polsce otrzymało wsparcie finansowe na audyty, wymianę sprzętu, budowanie odpowiednich zasobów i kompetencji cyfrowych, a także na szkolenia. To już dzieje się w dużej części i to jest nasz pierwszy krok
– podkreślił wicepremier.
Kolejne modele kompetencji cyfrowych będą dotyczyć już fragmentów infrastruktury krytycznej w samorządach, takich jak wodociągi czy kanalizacja. Zdaniem szefa resortu cyfryzacji, urzędnicy będą mieli odpowiednią wiedzę na temat zagospodarowania zasobów cyfrowych oraz umiejętność wykorzystywania tych zasobów, które już są w gminach.
Od tego jesteśmy, aby budować kompetencje cyfrowe wśród urzędników i obywateli. Higiena cyfrowa jest kluczowym elementem szkoleń, które rozwijamy
– przyznał.
W trakcie rozmowy podkreślono również rolę kampanii, które prowadzi Ministerstwo Cyfryzacji. Działania mają na celu między innymi poprawę bezpieczeństwa cyfrowego w społeczeństwie.
Realizujemy celowane programy szkoleń dla pracowników administracji. W tamtym tygodniu brałem udział w spotkaniu online, w którym uczestniczyło ponad 3 tysiące osób, omawiając odpowiedzialność za infrastrukturę krytyczną w samorządach
– tłumaczył.
Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi również cyberlekcje, podczas których uczy pracowników szkół i instytucji, jak dbać o higienę cyfrową.
Bezpieczeństwo przed wyborami prezydenckimi
Ważnym tematem rozmowy była kwestia cyberbezpieczeństwa przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Wicepremier wspomniał o przygotowanym programie „parasola wyborczego”, który ma zabezpieczyć wybory.
Przeprowadzamy testy penetracyjne i sprawdzanie systemów Krajowego Biura Wyborczego we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynatorem służb, ministrem Siemoniakiem oraz ABW. (…) Włączamy wszystkie komitety wyborcze, informując ich o dezinformacji, która może się pojawić. Planujemy także komunikaty w mediach społecznościowych, bo wiemy, że młodsze pokolenia czerpią informacje z tych platform
– powiedział minister.
Wicepremier dodał, że realizowane są także programy przeciwdziałania dezinformacji, na które Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczyło już kilka milionów złotych. Rząd uruchomił dodatkowo Centrum Operacji Cyberbezpieczeństwa, które koordynuje pracę służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo cyfrowe. Te rozwiązania mają zabezpieczyć Polskę przed zagrożeniami cybernetycznymi.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego
Redakcja: P. Jaguszewski