Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezes PAN: kolejny raz zaprzeczam, że likwidujemy stację badawczą w Kosewie Górnym

Fot. P. Getka

– W skali kraju to wzorcowy instytut – powiedział prof. Marek Konarzewski, prezes Polskiej Akademii Nauk o otwartej niedawno w Olsztynie nowej siedzibie Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności. Gość Radia Olsztyn odniósł się także do głośnej w ostatnim roku sprawy likwidacji stacji badawczej w Kosewie Górnym koło Mrągowa.

Polska Akademia Nauk wyróżniła naukowców z Olsztyna i Białegostoku. Uroczystość odbyła się w dawnym Domu Polskim, który jest m.in. siedzibą oddziału Polskiej Akademii Nauk. Z tej okazji Olsztyn odwiedził prezes PAN prof. Marek Konarzewski, który był także gościem Radia Olsztyn.

W rozmowie z Krzysztofem Kaszubskim prof. Konarzewski ocenił jedną z najnowszych inwestycji w stolicy Warmii i Mazur – siedzibę Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.

To jest wzorcowe w skali kraju. Wiele instytutów wciąż się boryka z bardzo podstawowym problemem tj. brakiem bazy lokalowej. W Olsztynie tego problemu nie ma. Bardzo bym chciał, by tą drogą podążyły też inny instytuty PAN (…) Instytut w Olsztynie ewaluował i ta ewaluacja wypadła celująco A+ (…) Chciałbym, żeby było więcej instytutów o takiej jakości badań

– powiedział.

Prezes Konarzewski odniósł się także do sprawy dotyczącej zamiaru likwidacji stacji badawczej PAN w Kosewie Górnym koło Mrągowa. Ośrodek zajmuje się hodowlą zwierzyny płowej. Sprawa likwidacji wywołała spore poruszenie wśród mieszkańców i turystów, którzy mogli tam obserwować dzikie zwierzęta w naturalnych warunkach.

Po raz kolejny mam okazję zaprzeczyć informacjom, że likwidujemy stację – to nieprawda. Stacja zmieniła właściciela, został zlikwidowany Instytut Parazytologii, który kolejny raz uzyskał najniższą ocenę – C. I ta ocena doprowadziła do sytuacji, w której musieliśmy instytut zlikwidować, a stację, która była częścią tego instytutu, inaczej ulokować w strukturze PAN. Została ona przekazana pod zarząd Ogrodu Botanicznego w Powsinie. W związku z tym zmieni się również profil działalności stacji – nie będzie tam kontynuowana fermowa produkcja jeleniowatych. Ta formuła nie mieści się w tym, czym Polska Akademia Nauk powinna się zajmować (…) Czeka nas uporządkowanie sytuacji w Kosewie, a następnie będziemy przekazywać zwierzęta, ale tylko w dobre ręce. Na pewno jakąś część tych zwierząt zachowamy

– mówił prezes PAN.

Prof. Marek Konarzewski zapewnił, że za jakiś czas Kosewo będzie wyglądało atrakcyjnie. Zostaną tam m.in. odtworzone sady ze starymi, ginącymi w Polsce odmianami jabłoni i innych drzew.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

Redakcja: A. Niebojewska

PAN wyróżniła naukowców z Olsztyna i Białegostoku. „W naszych regionach jest bardzo dobra nauka”

Więcej w Polska Akademia Nauk, PAN, prof. Marek Konarzewski
Bliższe Spotkania – 19.02.2024

Dzień Nauki Polskiej i życie na Jamajce były tematami poniedziałkowych Bliższych Spotkań. Z gośćmi audycji rozmawiali Maciej Świniarski i Małgorzata Sadowska-Bartoszewicz. 19 lutego przypada Dzień Nauki...

Zamknij
RadioOlsztynTV