Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Szczytno, Region, Regiony
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury włączony do Transeuropejskiej Sieci Transportowej
Regionalny port lotniczy w Szymanach znalazł się na opublikowanej przez Komisję Europejską zaktualizowanej liście strategicznych elementów infrastruktury transportowej Unii Europejskiej. Oznacza to nowe możliwości rozwoju nie tylko lotniska, ale całego województwa warmińsko-mazurskiego.
Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T) zajmuje się koordynowaniem inwestycji infrastrukturalnych w Europie. W jej skład wchodzą m.in. szlaki drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie i rzeczne stanowiące najważniejsze połączenia z punktu widzenia rozwoju Unii Europejskiej. Chodzi o zapewnienie spójności terytorialnej UE i dostępności komunikacyjnej we wszystkich regionach, a także podniesienie konkurencyjności poszczególnych państw członkowskich i całej Unii.
Komisja Europejska dostrzegła rolę Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w rozwoju spójnej i połączonej infrastruktury transportowej UE. Otwiera to nowe możliwości rozwoju zarówno regionalnego lotniska, jak też całego regionu Warmii i Mazur
– wyjaśnił rzecznik prasowy portu Dariusz Naworski.
Zaznaczył, że lotnisko w Szymanach zlokalizowane jest na rozwidleniu Transeuropejskiej Sieci Transportowej tj. korytarzy: Morze Północne-Bałtyk oraz Bałtyk-Adriatyk i może być elementem integrującym oba korytarze.
Włączenie portu do transeuropejskiej sieci skutkować będzie wymiernymi korzyściami m.in. szerszym dostępem do środków unijnych w latach 2021-2027
– ocenił marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
Starania o włączenie lotniska w Szymanach do Transeuropejskiej Sieci Transportowej wspierały m.in. Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz przewoźnicy lotniczy.
Regionalny port lotniczy w Szymanach koło Szczytna działa od stycznia 2016 roku. Jedynym udziałowcem spółki zarządzającej lotniskiem jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Rozbudowa dawnego powojskowego lotniska kosztowała około 200 milionów złotych i była współfinansowana ze środków UE.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za Port Lotniczy/PAP