Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pomóżmy sobie wygrać walkę z nowotworem

Badanie piersi

Choć badania są darmowe, a dostępność do lekarzy coraz większa to wciąż profilaktyka raka piersi i szyjki macicy nie jest popularna wśród mieszkanek Warmii i Mazur.

Z bezpłatnych badań – średnio – korzysta co trzecia mieszkanka Warmii i Mazur i co piąta Polka. Prawie połowa mieszkanek województwa bada się pod kontem zachorowań na raka piersi. Statystyki te nie są jednak zadowalające – podkreśla Dorota Semerak z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologi w Olsztynie:

00:00 / 00:00

Aby zachęcić kobiety do regularnych badań, co roku do pań między 50, a 69 rokiem życia wysyłane są zaproszenia na bezpłatną mammografię. Natomiast zaproszenia na cytologię dostają kobiety w wieku od 25 do 59 lat. W tym roku zaproszenia trafią do ponad 200 tysięcy mieszkanek regionu. Rok temu mammografię zrobiła niespełna połowa zaproszonych pań z województwa, a cytologię co trzecia.

Mammobus

Przez ostatnie 10 lat na Warmii i Mazurach zachorowalność na raka piersi wzrasta – dodaje Dorota Semerak z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologi w Olsztynie:

00:00 / 00:00

W 2011 roku na nowotwór piersi zachorowało prawie 600 kobiet z Warmii i Mazur i co trzecia zmarła. Natomiast w 2002 roku raka piersi wykryto u prawie 340 mieszkanek regionu i prawie połowy z nich nie udało się uratować.

Znacznie gorzej wygląda profilaktyka mężczyzn pozwalająca wykryć raka prostaty. Co roku badania gruczołu krokowego powinien robić każdy mężczyzna powyżej 50 roku życia. Jednak większość panów nie bada się:

Lekarze przypominają, że nowotwór prostaty we wczesnych stadiach przebiega bezobjawowo, dlatego systematyczne badania mogą uratować życie.

4 lutego jest Światowym Dniem Walki z Rakiem. (amink/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, nowotwór, rak, mammografia, piersi
„Promyk” chce stworzyć w Giżycku hospicjum domowe dla dzieci

Stowarzyszenie Chorych na Choroby Nowotworowe "Promyk" chce stworzyć w Giżycku hospicjum domowe dla dzieci. „Promyk” prowadzi już taką formę opieki dla dorosłych. Stowarzyszenie „Promyk” działa na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV