Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polski film nagrodzony na festiwalu w Wenecji!

Damian Kocur odbiera nagrodę Fot. La Biennale di Venezia – Foto ASAC ph A. Avezz

Zrealizowany w Studio Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich „Chleb i sól” Damiana Kocura zdobył Nagrodę Specjalną Jury w konkursie Orizzonti 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Osadzona na polskiej prowincji opowieść o rodzeniu się przemocy została doceniona przez międzynarodowe Jury pod przewodnictwem hiszpańskiej reżyserki Isabel Coixet. Zdaniem krytyków debiut polskiego reżysera to przenikliwe i dojrzałe kino.

Wyraźnie zaskoczony Damian Kocur podziękował ze sceny producentowi filmu Studiu Munka SFP i jego dyrektorowi artystycznemu Jerzemu Kapuścińskiemu oraz odtwórcom głównych ról – Tymoteuszowi i Jackowi Biesom, w towarzystwie których po uroczystej piątkowej premierze otrzymał owację na stojąco.

Żeby podbić wrażenie autentyczności, Damian Kocur główne role w filmie powierzył naturszczykom. Tym bardziej imponuje jego reżyseria, która niedoświadczonym filmowo artystom dała solidne, ale i umożliwiające aktorską ekspresję ramy. Odegrać napisaną, wytłumaczoną scenę to jedno, ale wejść przed kamerą w interakcję z drugim człowiekiem, zaimprowizować, przekazać energię i prawdę o bohaterze – to już wyższa szkoła jazdy

– napisała w swojej recenzji korespondentka Gazety Wyborczej Anna Tatarska. Jej zdaniem debiut Kocura to przenikliwe i dojrzałe kino.

Pogląd ten podzieli weneccy jurorzy sekcji Orizzonti, którzy zdecydowali się przyznać produkcji Studia Munka SFP Nagrodę Specjalną – niezwykle prestiżowe wyróżnienie w konkursie, który prezentuje filmy poszerzające horyzonty współczesnego kina.

„Chleb i sól” powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jacek Bromski, Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

Damian Kocur jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz doktorantem Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest autorem nagradzanych na arenie międzynarodowej filmów krótkometrażowych. Ostatni, „Dalej jest dzień” zdobył m.in. nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego na międzynarodowych festiwalach filmowych w Trieście i w Teheranie, nagrodę za najlepszy film europejski na festiwalu w Clermont-Ferrand oraz został zakwalifikowany do nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Autorem zdjęć do „Chleba i soli” jest Tomasz Woźniczka. Za scenografię odpowiadała Ewa Mroczkowska, a za kostiumy Zuzanna Kot. Montaż filmu jest dziełem Alana Zejera.

Polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć laureata Wenecji już podczas startującego 12 września Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie rywalizował będzie o nagrody w Konkursie Głównym.

Agentem sprzedaży filmu „Chleb i sól” jest firma IKH Pictures Promotion.

Obecność twórców na festiwalu była możliwa dzięki dotacji z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Autor: Ł. Adamski/mat. prasowe/Studio Munka
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, kultura, nagroda specjalna, Orizzonti
Pierwszy polski film o zombie. Pazura i Fabijański w obsadzie

„Nie będzie żadnego jutra” mówi bohaterka „Apokawixy”. Razem z grupą przyjaciół przekonają się, że zanieczyszczona przez ludzi natura potrafi się zemścić… Epidemia zombie zaskoczy ich w...

Zamknij
RadioOlsztynTV