Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Po interwencji Polskiego Radia Olsztyn Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Lidzbarku Warmińskim pod lupą kuratorium

Fot. Remigiusz Alchimowicz

Warmińsko-mazurski kurator oświaty zaleca wzmocnienie nadzoru pedagogicznego nad wychowawcami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lidzbarku Warmińskim. Funkcjonowaniu placówki przygląda się też rzecznik dyscyplinarny dla nauczycieli przy wojewodzie warmińsko-mazurskim.

To efekt interwencji dziennikarzy Polskiego Radia Olsztyn, którzy w marcu w audycji Śliska Sprawa pokazali nieprawidłowości, do których miało dochodzić w placówce. Chodziło głównie o przemoc rówieśniczą.

Na początku roku zgłosił się do nas ojciec dwóch chłopców, którzy w lidzbarskim ośrodku mieli przejść resocjalizację. Z relacji rodziny z Malborka wynika, że 16-letni Kacper i jego 18-letni brat Krzysztof mieli doznawać w ośrodku przemocy fizycznej i psychicznej. Nastolatkowie opowiadali, że byli bici przez kolegów i często działo się to za zgodą wychowawców.

Po naszej interwencji w lidzbarskim Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym wizytatorzy z ośrodka przeprowadzili anonimowe ankiety. Problem potwierdził się w kilku arkuszach. Stąd zalecenia wydane przez kuratora.

– Uznano, że niektóre działania wychowawców powinny być zweryfikowane, a dyrektor ośrodka powinien pełnić większy nadzór nad pracującymi w placówce pedagogami – wyjaśnia Barbara Antczak z warmińsko-mazurskiego kuratorium oświaty.

Sprawa trafiła też do rzecznika dyscyplinarnego, który obecnie weryfikuje sytuację w lidzbarskim ośrodku. Wyniki jego pracy mamy poznać do wakacji. Wtedy zapadnie też decyzja o tym, czy dyrektor będzie musiał tłumaczyć się przed specjalną komisją wojewody, czy sprawa zostanie umorzona.

Sam Jacek Krzywdziński w rozmowie z naszymi dziennikarzami zaprzeczał drastycznym doniesieniom rodziny z Malborka, przyznając przy tym, że w placówce dochodzi do spięć między wychowankami.

Po nagłośnieniu sprawy do redakcji Polskiego Radia Olsztyn zgłosiło się kilku rodziców wychowanków placówki. Część z nich potwierdziła występujące w niej akty przemocy.

 

(K.Grabowska/K.Piasecka)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Lidzbark Warmiński, Śliska Sprawa, kuratorium oświaty, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, uwaga
Sukces kliniki Budzik dla dorosłych w Olsztynie! Obudził się ze śpiączki 50-letni pacjent

Sukces kliniki Budzik dla dorosłych w Olsztynie! Ze śpiączki wybudzono pacjenta po nieszczęśliwym wypadku, w wyniku którego doznał urazu głowy. 50-latek był w śpiączce prawie pół...

Zamknij
RadioOlsztynTV