Pierwsze posiedzenie Sejmu, umowa koalicyjna i nowy zarząd województwa. Posłuchaj polityków
Przedstawiciele najważniejszych sił politycznych komentowali pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, umowę koalicyjną partii które chcą stworzyć nowy rząd oraz wybór nowego marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Gośćmi Marka Liwińskiego byli:
- Andrzej Wyrębek – Konfederacja
- Mateusz Rostkowski – Lewica Razem
- Sylwia Jaskulska – Polskie Stronnictwo Ludowe
- Patryk Kozłowski – Prawo i Sprawiedliwość
- Jarosław Słoma – Koalicja Obywatelska (zdalnie)
W pierwszej części audycji politycy rozmawiali o pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji. Marszałkiem Sejmu został Szymon Hołownia. Prezydent Andrzej Duda zadeklarował gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem.
Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podejmować. Najważniejszą sprawą, która wymaga ponadpartyjnej współpracy, jest dziś bezpieczeństwo ojczyzny
– mówił prezydent.
Nowy marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaznaczył, że po tym głosowaniu nikt nie może już mieć wątpliwości, że jest w tym Sejmie większość gotowa do wzięcia odpowiedzialności za kraj.
Sejm nie będzie azylem dla przestępców (…) Sejm nie będzie polem do korupcji. Sejm nie będzie nigdy więcej trybuną dla pogardy
– oświadczył.
Hołownia był kandydatem na marszałka Sejmu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, czyli ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i mają 248 mandatów w Sejmie. Ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 roku. W drugiej połowie kadencji Sejmu marszałkiem izby niższej, zgodnie z umową koalicyjną, ma być Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy.
Kandydatką Prawa i Sprawiedliwości była Elżbieta Witek. Za kandydaturą Hołowni głosowało 265 posłów, a za kandydaturą Witek – 193 parlamentarzystów. Wybór marszałka był pierwszą decyzją posłów X kadencji.
Goście audycji rozmawiali także o umowie koalicyjnej. Parafowali ją liderzy Platformy Obywatelskiej, Polski 2050 Szymon Hołownia, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Nowej Lewicy. Zapowiedziano w niej m.in. zlikwidowanie CBA, transparentność finansów publicznych, naprawę mediów publicznych i odblokowanie środków z KPO. Potwierdzono też pilną potrzebę podwyżek dla nauczycieli i pracowników służby publicznej.
W umowie zapowiedziano też, unieważnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Zapowiedziano finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych. Mowa nienawiści ze względu na orientację seksualną ma być ścigana z urzędu. Zadeklarowano też, że zbadane i rozliczone będzie bezprawie, patologia i przestępstwa Zjednoczonej Prawicy.
W ostatniej części programu My, Wy, Oni politycy komentowali nowy skład zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. Marszałkiem województwa został Marcin Kuchciński z Koalicji Obywatelskiej. Wicemarszałkami zostali Sylwia Jaskulska i Miron Sycz, który pełnił tę funkcję do tej pory. Z zarządzie województwa znaleźli się także: Bogdan Bartnicki i Maria Bąkowska.
Posłuchaj audycji My, Wy, Oni
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Lewiński