Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Olsztyna. Robert Szewczyk jednogłośnie wybrany na przewodniczącego

Olsztyńscy radni zebrali się na pierwszej sesji w nowej kadencji. Wybrali przewodniczącego i wiceprzewodniczących.

To była bardzo uroczysta i bardzo spokojna sesja. Po ślubowaniu radni wybrali przewodniczącego. Kandydat był tylko jeden – Robert Szewczyk z Platformy Obywatelskiej. Wybrano go jednogłośnie, on sam zapewnia o chęci dialogu ze wszystkimi klubami.

Na pewno będzie mnóstwo sporów, różnych poglądów i opinii. Najważniejsze jest utrzymanie dialogu i to jest najważniejsze zadanie przewodniczącego

Każdy klub radnych otrzymał stanowisko wiceprzewodniczącego. Tu też wybór był jednogłośny. Wiceprzewodniczącymi zostali Nelly Antosz z klubu Demokratyczny Olsztyn, Jarosław Babalski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Zbigniew Dąbkowski z prezydenckiego klubu Ponad Podziałami.

Radnym gratulował prezydent Piotr Grzymowicz, który liczy na dobrą współpracę.

Liczę na szeroką współpracę z klubem radnych Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, ale też z innymi klubami.

Klub Koalicji Obywatelskiej, czyli PO i Nowoczesnej, ma podpisać z klubem prezydenta umowę koalicyjną. Koalicja będzie miała 13 mandatów w 25-osobowej radzie miasta.

Musimy być tutaj zgodni, wyznaczyć sobie cele i priorytety

– mówi Łukasz Łukaszewski, szef klubu Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

Poparcie niektórych działań ratusza deklaruje też opozycja.

Będziemy patrzeć prezydentowi na ręce, ale w tych poczynaniach, które będą zgodne z naszymi wartościami, będziemy prezydenta na pewno wspierać. Na pewno nie będziemy opozycją tak zwaną totalną

– deklaruje Radosław Nojman, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Podobne deklaracje składa też Czesław Małkowski, były prezydent i konkurent Piotra Grzymowicza w wyborach prezydenckich.

Wśród radnych nowej kadencji nie brakuje znanych nazwisk, niektórych z ciekawą historią. Tu warto wymienić Mariana Zdunka, który już po raz kolejny znalazł się w Radzie tylko dlatego, że z mandatu radnego zrezygnował Piotr Grzymowicz.

To nasza taktyka na wybory. Powtórzona po raz trzeci

– przyznaje Marian Zdunek.

Warto też zauważyć, że we wspólnym klubie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej znalazł się Tomasz Głażewski. Poprzednią kadencję zaczynał jako radny PO, ale przeszedł do Nowoczesnej, przyczyniając się do problemów rządzącej koalicji z utrzymaniem większości w Radzie. Teraz przekonuje, że ponownie klubu już nie opuści.

Znowu jesteśmy razem i wygląda na to, że będzie to bardzo owocna kadencja i dobrze działająca koalicja.

W radzie nowe kadencji są też debiutanci. To m.in. Michał Wypij z klubu Prawa i Sprawiedliwości, który mandat radnego będzie łączył z pracą doradcy w kancelarii premiera.

To dla mnie wielki zaszczyt być radnym Olsztyna, ale także wielkim zaszczytem jest możliwość pracy w kancelarii premiera, współpracy z rządem. I myślę, że tu przede wszystkim z korzyścią dla miasta mogę łączyć jedną i drugą funkcję.

Debiutantem jest też Mirosław Arczak z komitetu Wspólny Olsztyn.

Debiut jako radny, ale na forum rady i w komisjach bywałem często i jako urzędnik, i jako społecznik. A więc bez tremy

– zapewnia.

Bez tremy ale i bez wsparcia. Mirosław Arczak jest jedynym przedstawicielem komitetu wyborczego Wspólny Olsztyn. Nie należy do żadnego klubu radnych, w efekcie nie będzie miał możliwości składania projektów uchwał. Dlatego liczy na obywatelską inicjatywę uchwałodawczą i na współpracę z klubami.

Pierwsza sesja olsztyńskiej Rady Miasta zostanie dokończona w piątek. Wtedy radni przyjmą ślubowanie prezydenta Piotra Grzymowicza.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Fot. P. Getka

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Piotr Grzymowicz, Robert Szewczyk, rada miasta Olsztyna, video, Jarosław Babalski, Nelly Antosz
Czy dopiero w kwietniu pojedziemy Partyzantów w Olsztynie? Odkrycie cmentarza opóźniło modernizację ulicy

Przedłuża się modernizacja ulicy Partyzantów w Olsztynie. Ze względu na planowaną przerwę zimową prace na odcinku od skrzyżowania z ulicą 1 Maja do ronda Bema mogą...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV