Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy dopiero w kwietniu pojedziemy Partyzantów w Olsztynie? Odkrycie cmentarza opóźniło modernizację ulicy

Przedłuża się modernizacja ulicy Partyzantów w Olsztynie. Ze względu na planowaną przerwę zimową prace na odcinku od skrzyżowania z ulicą 1 Maja do ronda Bema mogą zakończyć się dopiero w kwietniu.

Taką możliwość przewiduje aneks, który miasto podpisało z wykonawcą. Oficjalnie, głównym powodem opóźnień jest odkrycie dawnego cmentarza ewangelickiego między torami a Komendą Wojewódzką Policji.

Na mocy podpisanego aneksu wykonawca nie będzie wykonywał żadnych prac w okolicach dawnego cmentarza. Ratusz doszedł też do porozumienia z parafią ewangelicką i Stowarzyszeniem Święta Warmia. Jak mówi rzeczniczka ratusza Marta Bartoszewicz, ustalenia są takie, że Święta Warmia wycofa swój wniosek o wpisanie tego miejsca do rejestru zabytków, a miasto zobliguje się do odpowiedniego zagospodarowania dawnego cmentarza. Tymczasem jak informuje Bogdan Bachmura, prezes stowarzyszenia Święta Warmia, do podpisania porozumienia jeszcze nie doszło. Być może będzie to miało miejsce jeszcze w tym tygodniu, po ostatecznej akceptacji członków Stowarzyszenia oraz członków Rady Parafialnej.

W związku z tym, że firma Balzola nie będzie musiała pracować na tamtym terenie, w zamian za to zbuduje dojazd do powstającego przystanku kolejowego Olsztyn-Śródmieście. Przebuduje również fragment ulicy 1 Maja, który nie był ujęty w kontrakcie. W tym roku Balzola ma jeszcze zdążyć położyć warstwę ścieralną w ciągu ulicy Partyzantów,  od skrzyżowania z ulicą 1 Maja do ronda Bema.

Jeśli chodzi o odcinek od ronda Bema do dworca głównego, to główne prace potrwają maksymalnie do końca tego tygodnia. Później wykonawca dokończy chodniki i inne, mniejsze elementy infrastruktury. Ma na to czas do 30 listopada.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Stary cmentarz ewangelicki przy ul. Partyzantów w Olsztynie. fot. Przemysław Getka

Stary cmentarz ewangelicki przy ul. Partyzantów w Olsztynie. fot. Przemysław Getka

Remont ulicy Partyzantów w Olsztynie może potrwać do kwietnia przyszłego roku. Fot. Ł. Sadla

Stary cmentarz ewangelicki przy ul. Partyzantów w Olsztynie. fot. Przemysław Getka

Stary cmentarz ewangelicki przy ul. Partyzantów w Olsztynie. fot. Przemysław Getka

 

Zdjęcia/film: P.Getka
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Podbielska/B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w modernizacja, urząd miasta, video, aneks, ul.Partyzantów, cmentarz ewangelicki
Co z drugą linią tramwajową i modernizacją olsztyńskich obiektów sportowych? Znamy projekt budżetu miasta na przyszły rok

Budowa II linii tramwajowej przesunięta o rok, modernizacja stadionu Stomilu i Hali Urania – pod dużym znakiem zapytania. Olsztyński ratusz opublikował projekt budżetu na rok 2019....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV