Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ostróda: Nie znalazł się kupiec na dawny areszt śledczy dla kobiet

Fot. fotolia

Starostwu w Ostródzie nie udało się znaleźć nabywcy na grunty i budynki po dawnym areszcie śledczym dla kobiet. Jedyny uczestnik przetargu nie zaoferował kwoty wyższej od ceny wywoławczej, którą ustalono na ponad 1,6 mln zł.

Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie starostwa powiatowego, do ustnego przetargu na zbycie kompleksu zabudowań po ostródzkim areszcie została dopuszczona jedna osoba, która wpłaciła wadium. Nie zaoferowała ona jednak tzw. postąpienia ponad cenę wywoławczą, więc nie ustalono nabywcy nieruchomości.

Władze powiatu liczyły, że uda się znaleźć kupca, bo budynek jest położony w pobliżu bulwaru i brzegu Jeziora Drwęckiego, czyli reprezentacyjnej, turystycznej części miasta. Zdaniem samorządowców, warto stworzyć tam np. hostel, bo możliwość przenocowania w dawnym więzieniu mogłaby być atrakcyjnym chwytem marketingowym.

Od czasu likwidacji aresztu, czyli przez ostatnie dwa lata, obiekt był nieużywany. Początkowo starostwo planowało utworzyć tam ośrodek socjoterapii dla młodzieży, ale zrezygnowało ze względu na koszty. Po uzyskaniu zgody wojewody warmińsko-mazurskiego wystawiono nieruchomość na sprzedaż, a cenę wywoławczą ustalono na 1 mln 673 tys. zł.

Przetarg dotyczył sprzedaży gruntów o powierzchni blisko 30 arów i kompleksu dziewięciu budynków. Poza głównym, trzykondygnacyjnym gmachem dawnego aresztu, są to m.in.: magazyn, warsztaty, budynek administracyjny i garaże.

Główny budynek dawnego kompleksu penitencjarno-administracyjnego i warsztaty wzniesiono przed II wojną światową, prawdopodobnie jeszcze w XIX wieku. Od początku obiekt pełnił funkcje więzienia. Od 1978 r. był to areszt śledczy dla kobiet, przewidziany na 75 miejsc.

Ostatni kapitalny remont budynku przeprowadzono w 1973 r. W ocenie służby więziennej, położenie i wymiary działki praktycznie uniemożliwiały rozbudowę jednostki.

Ostródzki areszt dla kobiet był jedną z placówek, które z końcem marca 2018 r. zostały zlikwidowane decyzją resortu sprawiedliwości w związku z reorganizacją funkcjonowania więziennictwa, która miała służyć m.in. optymalizacji kosztów i poprawie warunków służby. Nieruchomość należy obecnie do Skarbu Państwa reprezentowanego przez starostę ostródzkiego.

 

Redakcja: A. Chmielewska za PAP

Więcej w areszt, przetarg, starostwo w Ostródzie
Obniżone wymagania i dłuższy czas realizacji. Ogłoszono ponowny przetarg na budowę północnej obwodnicy Olsztyna

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane ponowne ogłoszenie o przetargu na wykonanie studium korytarzowego oraz studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla północnej obwodnicy Olsztyna i obwodnicy Dywit w...

Zamknij
RadioOlsztynTV