Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Oscarowy konkurent polskiego „IO” triumfuje na rozdaniu BAFTA

Na Zachodzie bez zmian

Niemiecki dramat wojenny „Na Zachodzie bez zmian” jest największym wygranym tegorocznej ceremonii rozdania brytyjskich nagród filmowych BAFTA. Na gali, która odbyła się w niedzielę wieczorem, nominowany w 14 kategoriach film zwyciężył w siedmiu z nich.

„Na Zachodzie bez zmian”, będący ekranizacją powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem, zdobył nagrody za najlepszy film, najlepszą reżyserię (Edward Berger), najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszą muzykę, najlepsze zdjęcia oraz najlepszy dźwięk. Tym samym pobił on rekord, jeśli chodzi o liczbę nagród zdobytych przez film nieanglojęzyczny.

Po cztery nagrody otrzymały mroczna tragikomedia „Duchy Inisherin” („The Banshees of Inisherin”) oraz dramat biograficzno-muzyczny „Elvis”. Pierwszy z nich wygrał w kategoriach: najlepszy film brytyjski, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy aktor drugoplanowy (Barry Keoghan) i najlepsza aktorka drugoplanowa (Kerry Condon), zaś drugi – najlepszy aktor pierwszoplanowy (Austin Butler), najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja i fryzury oraz najlepszy casting. „Duchy Inisherin” nominowane były w dziesięciu kategoriach, a „Elvis” – w dziewięciu.

Sporym przegranym jest amerykański komediodramat „Wszystko wszędzie na raz”, który też był nominowany w dziesięciu kategoriach, ale otrzymał tylko jedną nagrodę – za montaż.

Nagrodę za kobiecą rolę pierwszoplanową otrzymała Cate Blanchett za film „Tar”. Najlepszym filmem animowanym został „Pinokio” w reżyserii Guillermo del Toro, najlepszym dokumentem „Nawalny”, będący historią próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, zaś nagrodę za efekty specjalne otrzymał „Avatar: Istota wody”.

„Na zachodzie bez zmian” jest głównym konkurentem „IO” Jerzego Skolimowskiego w walce o Oscara za najlepszy film międzynarodowy. Niemiecki film Netflixa otrzymał 9 nominacji do nagród Akademii.

 

Autor: Ł.A/PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w film, kino, kultura, nagroda, nagrody filmowe, dramat wojenny
Koniec świata

Proszę państwa odnoszę wrażenie, że Amerykanie nie mogą doczekać się końca świata - upadku cywilizacji i ogólnego chaosu po likwidacji zorganizowanych państwowości. Zawsze tak było, wszak...

Zamknij
RadioOlsztynTV