Orzeszkowa, Żeromski i Baczyński
Rola autorytetu w społeczeństwie na podstawie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz przeszłość w „Glorii victis” Elizy Orzeszkowej i „Mazowszu” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – takie były tematy do wyboru na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Tematy te podali maturzyści, po wyjściu z egzaminu. Według nich, jeden z dwóch tematów do wyboru dotyczył dyskusji na temat roli autorytetu w społeczeństwie, którą na kartach powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie” toczyli Cezary Baryka i Szymon Gajowiec.
Maturzyści, którzy wybrali drugi z tematów, mieli porównać obraz przeszłości w opowiadaniu Elizy Orzeszkowej „Gloria victis” i w wierszu „Mazowsze” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu tekstu popularnonaukowego Tomasza Rożka „44 zera” o wszechświecie.
Po wyjściu z sali uczniowie mówili, że częściej wybierali temat z „Przedwiośnia”. Co się tyczy pytań testowych do załączonego tekstu, to nie były one trudne, mimo że artykuł był naukowy:
Na dziś zaplanowany jest jeszcze jeden egzamin. Maturalny maraton potrwa trzy tygodnie.
W 320 szkołach województwa warmińsko-mazurskiego maturę będzie w tym roku zdawać 17107 osób. W Elblągu dla prawie tysiąca siedmiuset maturzystów to debiut, a dla 430 osób do zdania egzaminu dojrzałości podchodzi po raz kolejny. Wśród maturzystów w Elblągu jest nieznacznie więcej absolwentów liceów ogólnokształcących niż techników.
Wszyscy obowiązkowo zdają język polski, matematykę i język obcy. Najczęściej wybierany przedmiot dodatkowy na poziomie podstawowym to tradycyjnie już geografia, a na poziomie rozszerzonym angielski.
(Stan/as)
A jak kiedyś zdawano matury, zapytaliśmy znane osoby.
mówią piłkarze OKS Stomil Olsztyn Daniel Michałowski i Tomasz Strzelec:
mówi prof. Stanisław Czachorowski z UWM:
mówi dziennikarka TVP Olsztyn Marta Gołąb:
mówi poseł Lidia Staroń: