Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś początek matur. Najstarszy tegoroczny maturzysta ma 69 lat

Fot. Przemysław Getka

Punktualnie o godzinie 9 maturzyści rozpoczęli pisanie tegorocznych egzaminów dojrzałości. Na początek – język polski.

Około 271 tysięcy absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło dziś do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Łącznie w naszym regionie do matury podchodzi 9 800 abiturientów.

W tym roku matura decyzją ministra edukacji i szkolnictwa wyższego przebiega na innych zasadach. Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty informuje, że jest to tylko egzamin pisemny z 3 przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym. Nie jest wymagane rozszerzenie z jednego przedmiotu, jak to było w latach ubiegłych. Nie ma egzaminów ustnych.

00:00 / 00:00

Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 procent w zależności od przedmiotu) określonych w podstawie programowej, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych. Powodem takiej decyzji jest praca zdalna, wymuszona przez pandemię koronawirusa.

Maturzyści potwierdzają, że był to dla nich trudny czas, a praca zdalna mogła spowodować spore braki.

Boję się, że nie podpasują mi tematy i będę miała problemy, żeby się odwołać do czegokolwiek. Byliśmy tylko półtora roku w tym liceum i jest stres. Były też strajki, to też nam zabrało kilka tygodni. Trzeba było też się przyzwyczaić do pracy zdalnej.

00:00 / 00:00

Maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Olsztynie przewidywali też jakie tematy pojawią się na egzaminie z języka polskiego.

00:00 / 00:00

Egzaminy odbywać się będą w reżimie sanitarnym. Dziś egzamin na poziomie podstawowym z języka polskiego, który potrwa 170 minut, a po południu na rozszerzenie, na które przeznaczono 180 minut.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w matura, matury
Maturzyści kończą rok szkolny. Pożegnania odbywają się w małych grupach lub online

To koniec roku szkolnego dla maturzystów. W większości placówek pożegnanie odbywa się za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Odbieranie świadectw odbywa się indywidualnie lub w niewielkich grupach, albo...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV