Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo, Regiony
Język polski rozpoczął maturalny maraton. W regionie egzamin zdaje kilkanaście tysięcy osób
Rano absolwenci szkół ponadpodstawowych przystąpili do pierwszego egzaminu dojrzałości. Tradycyjnie już matury inauguruje test z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Po południu egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej. W czwartek 5 maja abiturienci przystąpią do egzaminu z matematyki i historii muzyki, a w piątek 6 maja z języka obcego.
W tym roku na Warmii i Mazurach do egzaminów dojrzałości przystąpi ponad 10 tysięcy tegorocznych abiturientów. To łączna liczba licealistów, absolwentów techników, szkół branżowych II stopnia oraz szkół dla dorosłych. W samym Olsztynie z 38 szkół do egzaminów podchodzi prawie 2,5 tysiąca uczniów. Maturę ponownie będzie zdawać ponad 2 tysiące poprawkowiczów, którzy wcześniej nie mieli szczęścia na egzaminach. Łącznie ponad 12 tysięcy 300 maturzystów z regionu zgłosiło chęć zdawania egzaminów.
Z uwagi na pandemię ponownie resort edukacji dokładnie określiło wymagania – przyznaje Wojciech Cybulski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty.
Przemiana bohatera w „Dziadach” i „Panu Tadeuszu” – tak maturzyści obstawiali przed wejściem na salę egzaminacyjną główny temat wypracowania z języka polskiego. Nasza reporterka przysłuchiwała się ich porannym rozmowom.
Nastroje są dobre. Teraz zaczyna mnie łapać stres (…) Chcę to napisać i mieć z głowy (…) Obstawiamy „Dziady” (…) Matematyką i angielskim się nie stresuję.
– Tegoroczne egzaminy są podobne do poprzednich, które odbyły się w czasach pandemii koronawirusa – wyjaśnia Dorota Anuszkiewicz, dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
Przystępujący do egzaminu muszą obowiązkowo zdać cztery przedmioty. Na poziomie podstawowym jest to język polski, matematyka, język obcy nowożytny. Natomiast na poziomie rozszerzonym muszą zdać egzamin z jednego wybranego przez siebie przedmiotu. Zdający mogą także wybrać nie więcej niż pięć przedmiotów na poziomie rozszerzonym, które będą chcieli zdawać na egzaminie.
Język angielski, matematyka i geografia – to najchętniej wybierane przedmioty dodatkowe z których tegoroczni maturzyści napiszą egzamin na poziomie rozszerzonym. W całym kraju prawie 38 procent zdecydowało się zdawać egzamin dodatkowy z jednego przedmiotu, a około 150 maturzystów – z maksymalnej liczby – sześciu przedmiotów dodatkowych.
Do maturalnego maratonu gotowi są absolwenci V Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie, między innymi Mateusz Zieliński i Szymon Marczuk.
Piszę rozszerzoną matematykę, biologię, chemię i angielski. Chcę zostać w Olsztynie, myślę o kierunku lekarskim (…) Będą zdawał maturę z fizyki i angielskiego oraz oczywiście podstawę, czyli polski, matematyka i język angielski. Planuję iść na kierunek związany z lotnictwem. Chciałem zostać w przyszłości pilotem.
Jak zaznacza Dorota Anuszkiewicz z Kuratorium Oświaty w Olsztynie, są również dodatkowe terminy matur.
Absolwenci, którzy nie mogli przystąpić w głównym terminie, mają możliwość przystąpienia w dodatkowym terminie. 1, 2, 3 czerwca to są dodatkowe dni i analogicznie egzaminy z polskiego, matematyki i języka nowożytnego.
Z kolei absolwenci, którym nie powiedzie się na egzaminach dojrzałości, 23 sierpnia będą mogli przystąpić do egzaminy poprawkowego. W tym roku do egzaminów dojrzałości na Warmii i Mazurach przystąpi ponad 10 tysięcy abiturientów.
Autor: P. Świniarski/D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy