Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Język polski rozpoczął maturalny maraton. W regionie egzamin zdaje kilkanaście tysięcy osób

Matura. Fot. Przemysław Getka

Rano absolwenci szkół ponadpodstawowych przystąpili do pierwszego egzaminu dojrzałości. Tradycyjnie już matury inauguruje test z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Po południu egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej. W czwartek 5 maja abiturienci przystąpią do egzaminu z matematyki i historii muzyki, a w piątek 6 maja z języka obcego.

W tym roku na Warmii i Mazurach do egzaminów dojrzałości przystąpi ponad 10 tysięcy tegorocznych abiturientów. To łączna liczba licealistów, absolwentów techników, szkół branżowych II stopnia oraz szkół dla dorosłych. W samym Olsztynie z 38 szkół do egzaminów podchodzi prawie 2,5 tysiąca uczniów.  Maturę ponownie będzie zdawać ponad 2 tysiące poprawkowiczów, którzy wcześniej nie mieli szczęścia na egzaminach. Łącznie ponad 12 tysięcy 300 maturzystów z regionu zgłosiło chęć zdawania egzaminów.

Z uwagi na pandemię ponownie resort edukacji dokładnie określiło wymagania – przyznaje Wojciech Cybulski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty.

00:00 / 00:00

Przemiana bohatera w „Dziadach” i „Panu Tadeuszu” – tak maturzyści obstawiali przed wejściem na salę egzaminacyjną główny temat wypracowania z języka polskiego. Nasza reporterka przysłuchiwała się ich porannym rozmowom.

Nastroje są dobre. Teraz zaczyna mnie łapać stres (…) Chcę to napisać i mieć z głowy (…) Obstawiamy „Dziady” (…) Matematyką i angielskim się nie stresuję.

00:00 / 00:00

Tegoroczne maturzystki z LO III w Olsztynie. Fot. D. Grzymska

– Tegoroczne egzaminy są podobne do poprzednich, które odbyły się w czasach pandemii koronawirusa – wyjaśnia Dorota Anuszkiewicz, dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Przystępujący do egzaminu muszą obowiązkowo zdać cztery przedmioty. Na poziomie podstawowym jest to język polski, matematyka, język obcy nowożytny. Natomiast na poziomie rozszerzonym muszą zdać egzamin z jednego wybranego przez siebie przedmiotu. Zdający mogą także wybrać nie więcej niż pięć przedmiotów na poziomie rozszerzonym, które będą chcieli zdawać na egzaminie.

Język angielski, matematyka i geografia – to najchętniej wybierane przedmioty dodatkowe z których tegoroczni maturzyści napiszą egzamin na poziomie rozszerzonym. W całym kraju prawie 38 procent zdecydowało się zdawać egzamin dodatkowy z jednego przedmiotu, a około 150 maturzystów – z maksymalnej liczby – sześciu przedmiotów dodatkowych.

Do maturalnego maratonu gotowi są absolwenci V Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie, między innymi Mateusz Zieliński i Szymon Marczuk.

Piszę rozszerzoną matematykę, biologię, chemię i angielski. Chcę zostać w Olsztynie, myślę o kierunku lekarskim (…) Będą zdawał maturę z fizyki i angielskiego oraz oczywiście podstawę, czyli polski, matematyka i język angielski. Planuję iść na kierunek związany z lotnictwem. Chciałem zostać w przyszłości pilotem.

00:00 / 00:00

Jak zaznacza Dorota Anuszkiewicz z Kuratorium Oświaty w Olsztynie, są również dodatkowe terminy matur.

Absolwenci, którzy nie mogli przystąpić w głównym terminie, mają możliwość przystąpienia w dodatkowym terminie. 1, 2, 3 czerwca to są dodatkowe dni i analogicznie egzaminy z polskiego, matematyki i języka nowożytnego.

00:00 / 00:00

Z kolei absolwenci, którym nie powiedzie się na egzaminach dojrzałości, 23 sierpnia będą mogli przystąpić do egzaminy poprawkowego. W tym roku do egzaminów dojrzałości na Warmii i Mazurach przystąpi ponad 10 tysięcy abiturientów.

Fot. A. Podbielska

Autor: P. Świniarski/D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w matura, nauka, edukacja, test, matury, egzamin dojrzałości
Licealistka z Olsztyna wśród laureatów konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”

Alicja Żukowska z X Liceum Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Grzegorza Bublewicza w Olsztynie zajęła 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie dla młodzieży i studentów "Polskie Serce Pękło....

Zamknij
RadioOlsztynTV