Olsztyn świętuje setną rocznicę bitwy pod Kostiuchnówką
Bitwa pod Kostiuchnówką była największą polską bitwą I wojny światowej, która rozpoczęła dążenia Polski do odzyskania niepodległości.
Centralne uroczystości upamiętniające rocznicę największej i najkrwawszej bitwy Legionów Polskich podczas I wojny światowej odbyły się w niedzielę (3 lipca) przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podkreślał, że bohaterska walka Polaków pod Kostiuchnówką była impulsem do powstania aktu 5 listopada zapowiadającego utworzenie Królestwa Polskiego.
Obchody setnej rocznicy bitwy pod Kostiuchnówką odbyły się dziś (4 lipca) w Olsztynie. Aby uczcić tamte wydarzenia, w amfiteatrze na Starym Mieście przygotowano koncert „Pamięci Tych, którzy odzyskali Niepodległą”.
Jak mówi organizator przedsięwzięcia Waldemar Ziarek, z olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP, poziom wiedzy naszych rodaków często ogranicza się do Bitwy pod Grunwaldem i kilku innych, dlatego w przerwach koncertu przedstawione zostaną informacje o samej bitwie i jej historycznym znaczeniu.
Sto lat temu, 4 lipca 1916 roku, Legiony Polskie rozpoczęły pod Kostiuchnówką na Wołyniu walkę z wojskami rosyjskim. Była to najkrwawsza bitwa Legionów, w której poległo lub zostało rannych około 2 tysięcy Polaków.
Koncert odbył się w amfiteatrze im. Czesława Niemena, a na scenie zaprezentowali się między innymi: Joanna Dove, Kapela Jakubowa i Underfate.
Waldemar Ziarek zachęcał do obejrzenia go i zapowiedział historyczną niespodziankę. Podczas koncertu rozdano prawie 300 bochenków chleba legionów. Został specjalnie przygotowany z mąki pochodzącej z Ukrainy z obwodu wołyńskiego, w którym leży miejscowość Kostiuchnówka.
Patronat nad imprezą objęło Polskie Radio Olsztyn.
(imal/bsc)