Olsztyn: koncert orkiestry i biało-czerwony tort w Dniu Flagi
Uroczyste podniesienie flagi na maszt, koncert młodzieżowej orkiestry dętej i tort w narodowych barwach – tak wyglądały obchody Dnia Flagi przed olsztyńskim ratuszem.
Na Placu Jana Pawła II było bardzo uroczyście. Po krótkim przemówieniu prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, mieszkańcy mogli posłuchać występu orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie oraz zjeść kawałek 8-kilogramowego biało-czerwonego tortu. Chętny, rozdawano też biało-czerwone chorągiewki, kotyliony i balony.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza
Mieszkańcy Olsztyna, z którymi rozmawiał nasz reporter, twierdzą, że święto flagi państwowej jest potrzebne, choć przyznają, że z szacunkiem do barw narodowych bywa różnie. W Olsztynie flagi widać przeważnie na słupach i budynkach różnych instytucji. Na prywatnych domach i balkonach wieszane są nieco rzadziej. Można je też zobaczyć na niektórych samochodach.
W Olsztynie z okazji Dnia Flagi Państwowej po zmroku można oglądać biało-czerwone oświetlenie ratusza.
Dzień Flagi ustanowił Sejm 20 lutego 2004 roku. Zmienioną ustawę o godle, barwach i hymnie 16 marca podpisał prezydent. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają, jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.
7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej obok barw biało-czerwonych używane były także inne barwy. Barwy biała i czerwona po raz pierwszy, nieoficjalnie, zostały uznane za barwy narodowe w pierwszą rocznicę uchwalenie pierwszej polskiej konstytucji – 3 maja 1792 roku. Manifestujący tego dnia byli przepasani biało-czerwonymi szarfami, kolory nawiązywały do herbu Królestwa Polskiego – białego orła na czerwonym tle. (apiedz/bsc)