Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzień Flagi na Warmii i Mazurach

2 maja w całym kraju obchodzony jest Dzień Flagi. Uroczystości zorganizowano w wielu miastach Warmii i Mazur.

Elbląg
Przemarsz z 50-metrową biało-czerowną flagą ulicami miasta i zabawa pod Bramą Targową – taki wyglądało Święto Flagi w Elblągu. Pochód przeszedł spod ratusza na starówkę, gdzie olbrzymią flagę wciągnięto na Bramę Targową. Wszyscy, którzy przyszli pozowali do wspólnej fotografii. Organizatorami elbląskich obchodów są Urząd Miasta i tamtejszy Hufiec ZHP.

Święto Flagi w Elblągu

Ełk
Przed ratuszem w Ełku ustawiła się kilkudziesięcioosobowa kolejka. Mieszkańcy miasta czekali cierpliwie, żeby z rąk wiceprezydenta Artura Urbańskiego odebrać flagę. Chociaż na biało-czerwoną trzeba było czekać kilkanaście minut lub dłużej wszyscy zgodnie twierdzili, że warto:

00:00 / 00:00

Władze Ełku już od 5 lat wręczają mieszkańcom miasta biało-czerwone flagi.

Mieszkańcy Ełku odbierali flagi z rąk wiceprezydenta Artura Urbańskiego. Fot. M. Zbrożek

Po flagi ustawiła się sługa kolejka. Fot. M. Zbrożek

Braniewo
Tłumów nie było, byli za to niezapowiedziani goście, między innymi nadinspektor warmińsko-mazurskiej policji Józef Gdański. W Braniewie Święto Flagi zorganizowano z udziałem żołnierzy z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, samorządowców i przedstawicieli służb mundurowych. Uroczystości zakończyły się koncertem pieśni patriotycznych.

Posłuchaj relacji Wojciecha Andrearczyka

00:00 / 00:00

Święto Flagi w Braniewie. Fot. W. Andrearczyk

Święto Flagi w Braniewie. Fot. W. Andrearczyk

Święto Flagi w Braniewie. Fot. W. Andrearczyk

Barczewo
Przemarsz pochodu z flagami, występy młodych artystów, gry i konkursy – tak Barczewo obchodzi Święto Flagi. Na placu pod ratuszem stanęły barwne stoiska, na których oprócz warzyw, serów, czy kwiatów można kupić obrazy i pamiątki wykonane przez lokalnych artystów. Na ulicach Barczewa harcerze rozdawali przechodniom i kierowcom małe chorągiewki. Najmłodsi malowali flagi białymi i czerwonymi kredami:

00:00 / 00:00

Święto Flagi w Barczewie. Fot. D. Grzymska

Święto Flagi w Barczewie. Fot. D. Grzymska

Lidzbark Warmiński
W Lidzbarku Warmińskim uroczystości zorganizowano na deptaku przy ul. Powstańców Warszawy. Po oficjalnym przywitaniu gości przez burmistrza miasta odbył się recital uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Lidzbarku Warmińskim. Po nim na deptaku odtańczono wspólnego poloneza. W organizację obchodów Święta Flagi, w tym roku, włączyli się harcerze, którzy przygotowali atrakcje dla najmłodszych. Wspólnie robili kotyliony, flagi i wiatraczki w narodowych barwach. Zgromadzonym na deptaku czas umilała Wojskowa Orkiestra Dęta z Giżycka.

Nowe Miasto Lubawskie
Z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej flagi rozdawali burmistrz i starosta Nowego Miasta Lubawskiego. Do akcji przyłączyła się także młodzież. Przed ratuszem wystąpili Orkiestra Młodzieżowa i Chór „Harmonia”. Można też było posłuchać patriotycznych tekstów.

(grab/lew/ami/grzym/andrea/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dzień Flagi
Dzień Flagi RP

W obecności pocztów sztandarowych pod olsztyńskim ratuszem odbyło się uroczyste spotkanie z okazji przypadającego dziś Dnia Flagi. Dzień Flagi Dzień Flagi ustanowił Sejm 20 lutego 2004...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV