Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odsłonięto mural rotmistrza Pileckiego. Zobacz zdjęcia z uroczystości w Olsztynku

Fot. K. Grabowska

W Olsztynku odsłonięto mural przedstawiający rotmistrza Witolda Pileckiego z żoną i dwójką dzieci. Obraz ozdobił frontową ścianę tamtejszej Szkoły Podstawowej numer 2, której patronem jest Żołnierz Niezłomny.

Mural o powierzchni blisko 50 m kw. został odsłonięty w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Malowidło jest wzorowane na przedwojennej fotografii, wykonanej w rodzinnym majątku Pileckich w Sukurczach koło Lidy. Pomysłodawcy chcieli podkreślić w ten sposób wagę takich wartości jak patriotyzm, wychowanie i więzi rodzinne.

W uroczystości w Olsztynku wzięła udział córka rotmistrza, Zofia Pilecka-Optułowicz. Przyznała, że nie pamięta okoliczności, w których zostało wykonane to zdjęcie.

Nie pamiętam akurat tego zdjęcia, bo mnóstwo zdjęć jest robionych przez ojca, bo miał chęć fotografowania bez przerwy. Część zdjęć jednak zginęła przez wojnę.

Zofia Pilecka-Optułowicz. Fot. M. Rutynowski

Beata Bukowska dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynku zwróciła uwagę, że pomysł na projekt zrodził się podczas innej uroczystości.

Wiosną odsłanialiśmy przepiękne kamienie pamięci. Na tej uroczystości byli pan minister Błażej Poboży i poseł Iwona Arent. Spotkali się ze mną. Ja wtedy niechcący wyraziłam myśl, że mam jeszcze jedno marzenie, żeby w szkole pojawił się mural na ścianie. Pan minister nadstawił ucha i powiedział „o, coś z tym chyba zrobimy”. I rzeczywiście – lawina ruszyła.

00:00 / 00:00

Wiceminister Błażej Poboży. Fot. M. Rutynowski

Na uroczystość przyjechał m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, który podkreślał, że stworzenie muralu od początku wspierało Narodowe Centrum Kultury.

Mural jest tak piękny, tak okazały, że jestem przekonany, że będą przyjeżdżali inni, żeby go obejrzeć. To jest przecież 50 metrów kwadratowych pięknego obrazu. Narodowe Centrum Kultury jest instytucją, która dużo zrobiła w ostatnich latach dla pielęgnowania naszej kultury, historii, tradycji w sposób nowoczesny, bo mural jest nowoczesnym sposobem odwołania się do młodych ludzi.

00:00 / 00:00

Posłanka PiS Iwona Arent przyznaje, że to ona doprowadziła w ubiegłym roku do spotkania wiceministra Pobożego z dyrekcją szkoły nr 2 w Olsztynku, co dało początek całej inicjatywie.

00:00 / 00:00

Dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski. Fot. M. Rutynowski

Profesor Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury podkreślił, że to właśnie szkoła podstawowa wpaja od najmłodszych lat wartości patriotyczne i uczy historii.

To jest zdjęcie, które nadaje sens, bo pokazuje rodzinę rotmistrza z żoną Marią i dziećmi – Andrzejem i Zofią. (…) Wszystko zaczyna się w rodzinie, a później instytucją, która wspiera, jest szkoła podstawowa.

00:00 / 00:00

Fot. M. Rutynowski

Warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki zwrócił uwagę na to, że szkoła w Olsztynku od lat buduje postawy patriotyczne swoich uczniów.

00:00 / 00:00

Naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN dr hab. Karol Sacewicz dodał, że mural przypomina i upamiętnia Żołnierzy Wyklętych.

00:00 / 00:00

Mural powstał dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Kultury oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystości zakończyła wieczornica z okazji przypadającego jutro Narodowego Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Fot. K. Grabowska

Rotmistrz Witold Pilecki (1901-48) był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej i wojny obronnej w 1939 r., współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, oficerem AK. Dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. W Auschwitz włączył się w organizację ruchu oporu i przygotował pierwsze sprawozdania o Holokauście, znane dziś jako Raporty Pileckiego.

Uciekł z obozu w kwietniu 1943 r. Walczył w Powstaniu Warszawskim, po jego upadku trafił do niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu oflagu w Murnau został żołnierzem II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Po powrocie do Polski zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w kraju. Został aresztowany, a potem – po pokazowym procesie i skazaniu przez komunistyczny sąd – zamordowany strzałem w tył głowy.  Jego ciała do dziś nie zidentyfikowano. Symboliczny grób Witolda Pileckiego znajduje się w Koszalinie.

Zrehabilitowano go w 1991 r., w 2006 r. został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 r. awansowany do stopnia pułkownika.

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Rodzina i patriotyzm na muralu w Olsztynku. „To sposób na wychowanie młodego pokolenia”

Więcej w Olsztynek, mural, rotmistrz Witold Pilecki, żołnierz wyklęty
Wypadek na S51. Kierowców czekały utrudnienia

W poniedziałek przed południem doszło do wypadku na drodze S51 Olsztyn - Olsztynek. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Około godz. 10.30 w Tomaszkowie...

Zamknij
RadioOlsztynTV