Odbudowa zbiorników wodnych w Puszczy Rominckiej
W Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej na terenie gmin Gołdap i Dubeninki powstała sieć oczek wodnych.
Dla ochrony traszki grzebieniastej i innych gatunków płazów odtworzono prawie 100 zbiorników: 51 stawów na obszarach rolniczych w otulinie puszczy i 45 w samym parku.
– Puszcza Romincka to matecznik traszki grzebieniastej. Nie wiem, czy gdziekolwiek w Europie jest inne miejsce, w którym występowałyby one tak licznie – mówi dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej Jaromir Krajewski.
Z inwentaryzacji przeprowadzonej 6 lat temu przez służby ochrony przyrody wynika, że traszki grzebieniaste zasiedlają 80 procent zbiorników w Puszczy Rominckiej, to najwięcej w kraju. W tej części Mazur Garbatych żyje 10 z 18 krajowych gatunków płazów m.in. kumak nizinny, traszka zwyczajna i żaba moczarowa. W poprzednich latach w Puszczy Rominckiej odbudowano 97 zbiorników wodnych. W pobliżu jeziora Ostrówek powstała też ścieżka edukacyjna poświęcona biologii i znaczeniu płazów.
Od kilkudziesięciu lat w całej Europie obserwuje się znaczny spadek liczebności płazów. Jedną z głównych przyczyn jest osuszanie mokradeł i zanikanie małych zbiorników wodnych. Jest to spowodowane używaniem nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin. (pap/kan/bsc)