Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od dziś „Wilczy Szaniec” w Gierłoży niedostępny dla turystów. „Chodzi o bezpieczeństwo zwiedzających”

Była kwatera Hitlera w Wilczym Szańcu. Fot. M. Lewiński

Do odwołania wstrzymano możliwość zwiedzania Ośrodka Edukacji Historyczno-Przyrodniczej „Wilczy Szaniec „- poinformowało Nadleśnictwo Srokowo. Decyzja ma związek z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Nadleśniczy ze Srokowa Zenon Piotrowicz powiedział, że możliwość zwiedzania obiektów dawnej kwatery Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży została dziś całkowicie zawieszona. Chodzi o bezpieczeństwo turystów, w związku z wprowadzonym w Polsce stanem zagrożenia epidemicznego.

Dotychczas nadleśnictwo stopniowało ograniczenia obowiązujące zwiedzających ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Od tygodnia dostępne były już tylko tzw. trasy zewnętrzne – leśne, a turyści mogli poruszać się w grupach nie przekraczających 10 osób. Zamknięto kino, sklepy z pamiątkami i ekspozycje historyczne wewnątrz budynków, a potem również hotel i usługi gastronomiczne.

Położony w lasach koło Gierłoży „Wilczy Szaniec” jest jedną z największych atrakcji turystycznych Mazur. W zeszłym roku miejsce to odwiedziło 330 tysięcy osób.

O ile do lutego ruch turystów był nadal bardzo duży, to w marcu zaczął przygasać, a w tym tygodniu spadł prawie do zera. We wtorek był już chyba tylko jeden samochód

– dodał nadleśniczy.

„Wilczy Szaniec” (Wolfsschanze) był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy. Był to zamaskowany w lesie kompleks około 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe.

Kwatera miała powierzchnię 250 ha i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.

Kwatera była głównym ośrodkiem decyzyjnym. Hitler przyjmował w niej najwyższych dygnitarzy reżimu nazistowskiego oraz przywódców państw sojuszniczych i satelickich III Rzeszy. Tu zapadła m.in. decyzja o blokadzie Leningradu, tu też po wybuchu Powstania Warszawskiego Hitler wydał rozkaz całkowitego zniszczenia miasta i eksterminacji mieszkańców. A 20 lipca 1944 r. płk Claus von Stauffenberg przeprowadził w tym miejscu nieudany zamach na Hitlera.

Autor: PAP/M.Boguszewski
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w wojna, Gierłoż, Wilczy Szaniec, Hitler, kwatera Hitlera
75 lat temu Armia Czerwona zajęła niemiecki Elbląg

75 lat temu, 12 lutego 1945 roku, po trzech tygodniach ciężkich walk Armia Czerwona zajęła niemiecki Elbląg. To prawdziwa data, choć przez ostatnie dziesięciolecia, za radziecką...

Zamknij
RadioOlsztynTV