Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od dziś więcej patroli na ulicach. Policji pomogą strażnicy miejscy i gminni. Chodzi o ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii

Od dziś straże gminne i miejskie są pod nadzorem policji, która koordynuje ich pracę patrolową. Szef MSWiA zapowiedział szybką ścieżkę w przypadku kar za łamanie obostrzeń w poruszaniu się.

Funkcjonariuszy wspierać będzie także żandarmeria wojskowa. Wysokość kar będą określać inspektorzy sanitarni w porozumieniu z policją. Mogą sięgać nawet 30 tysięcy złotych.

Minister Mariusz Kamiński powiedział, że od dziś na mocy decyzji wojewodów straże gminne i miejskie zostają poddane zwierzchniemu nadzorowi policji.

Policja będzie ściśle koordynowała pracę patrolową wszystkich służb, które mogą być pomocne. Wojewodowie wydali odpowiednie polecenia prezydentom, burmistrzom i wójtom, którzy dysponują formacjami tego typu. Te polecenia spotkały się ze zrozumieniem władz samorządowych, za co bardzo im dziękuję

– zaznaczył szef MSWiA.

Wprowadzone przepisy mają służyć ograniczeniu rozprzestrzeniania się epidemii.  Osoby, które wyłamują się z obywatelskiej solidarności i narażają nie tylko siebie, lecz także innych, mają być karane w trybie tzw. szybkiej ścieżki.

Te osoby będą w sposób efektywny ponosiły konsekwencje swoich nieodpowiedzialnych, niemądrych i zagrażających innym osobom działań.

Celem nakładanych restrykcji jest skuteczne „zamrożenie” kontaktów społecznych.

Czas jest trudny, zagrożenia dla zdrowia i życia ogromne, musimy działać w maksymalnej dyscyplinie społecznej, okazywać sobie nawzajem solidarność, wykonywać polecenia funkcjonariuszy, którzy wiedzą, co robią i po co to robią.

– podkreślił minister Kamiński.

Kontrola osób objętych kwarantanną

Zmienia się formuła kontroli osób objętych kwarantanną. Do tej pory policjanci raz dziennie odwiedzali osoby w kwarantannie w miejscu ich pobytu. Teraz będą się pojawiać częściej.

Teraz będziemy pojawiać się częściej w pod niektórymi adresami tam, gdzie jest problem z przestrzeganiem kwarantanny, czy też pod tymi adresami, gdzie kwarantanna się rozpoczyna. Być może u tych, którzy wzorowo do tej pory przestrzegali kwarantanny, będziemy pojawiać się raz na 2 lub 3 dni

– wyjaśnił Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk

Komendant przypomniał, że od środy w związku ze specustawą obowiązkowe jest korzystanie ze specjalnej aplikacji Kwarantanna domowa.

Wideo konferencja z wojewodami. Fot. MSWiA

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, straż miejska, kontrola, kary, dron, koronawirus
9 i 10 kwietnia bez zdalnej nauki. MEN rozwiał wątpliwości dyrektorów szkół i nauczycieli

Ministerstwo edukacji narodowej wydało komunikat w sprawie nauczania podczas przerwy świątecznej w szkołach. Według harmonogramu roku szkolnego uczniowie i nauczyciele na czas Świąt Wielkanocnych od 9...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV