Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O przyjaźni, współpracy i turystyce. Posłuchaj rozmowy z konsulem generalnym Węgier Pálem Attilą Illésem


O Grupie Wyszehradzkiej nie mówiłbym jako o alternatywnie dla Unii Europejskiej – przekonywał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn konsul generalny Węgier w Polsce Pál Attila Illés, z którym rozmawiał Marek Lewiński.

Dziś Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Konsul podkreślał, że dla Węgier i Polski Unia Europejska jest jednoznacznie ważna, a Grupa Wyszehradzka pozwala na wyrażanie własnych lokalnych, regionalnych interesów.

Jest potrzebna pod względem politycznym, ale też pod innymi względami. Jak bardzo jest potrzebna pokazaliśmy nie tak dawno, bo w 2015 roku w czasie kryzysu migracyjnego i w następnych latach. Tak samo podkreślaliśmy znaczenie współpracy i wspólnie broniliśmy południowych granic Unii Eurpejskiej.

12 marca 2007 roku upamiętniając długie dobrosąsiedzkie stosunki parlament Węgier jednogłośnie uznał 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, a cztery dni później taką uchwałę przez aklamację przyjął polski Sejm.

Od ponad 1000 lat Polacy i Węgrzy żyją w tej samej części Europy tworząc trwałe więzy łączące oba narody na wielu płaszczyznach: politycznej, społecznej, kulturalnej i ekonomicznej. Wielokrotnie wspólnie odpieraliśmy zagrożenia płynące i ze wschodu i z zachodu

– głosi podjęta przez aklamację uchwała Sejmu.

Gość Marka Lewińskiego mówił także o turystyce. Pál Attila Illés podkreślił, że to nasze wspólne zadanie, by zachęcić węgierskich turystów do przyjazdu do północnej Polski. Konsul Węgier przyznał, że – przed pandemią – większość Węgrów decydowała się na wakacje w południowej części Polski, przede wszystkim w Krakowie.

Zadaniem warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodnio-pomorskiego jest przyciąganie tutaj turystów. To ważne. Warto tu przyjechać. Było bardzo wielu najwybitniejszych Węgrów w historii, którzy przyjechali i osiedlili się na tych terenach, między innymi na Warmii. Więc jeżeli w XVI – XVII wieku mogli dotrzeć to teraz tym bardziej.

W związku z pandemią niewiele uroczystości odbędzie się z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W Dobrym Mieście o godzinie 13 na Placu Katarzyny Aleksandryjskiej otwarta zostanie wystawa plenerowa „Polska-Węgry, Historia i Pamięć”.

Godzinę później w dobromiejskim centrum kultury rozpocznie się koncert muzyki węgierskiej, który będzie transmitowany także na Facebooku, na profilu Centrum Kulturalno-Bibliotecznego.

Posłuchaj Porannych Pytań

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

Więcej w Węgry, video, Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, Konsul Generalny Węgier, Pál Illés
Krzysztof Jurgiel: Średnia europejska dopłat bezpośrednich dla rolników może być osiągnięta

- Część państw nie chce uzależnienia się od pożyczki i wspólnych gwarancji – tak o ratyfikacji przez parlamenty krajów członkowskich unijnego Planu Odbudowy mówił w Porannych...

Zamknij
RadioOlsztynTV