Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Jurgiel: Średnia europejska dopłat bezpośrednich dla rolników może być osiągnięta

– Część państw nie chce uzależnienia się od pożyczki i wspólnych gwarancji – tak o ratyfikacji przez parlamenty krajów członkowskich unijnego Planu Odbudowy mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn europoseł PiS z Warmii, Mazur i Podlasia Krzysztof Jurgiel. Były minister rolnictwa odniósł się także do sprawy dopłat bezpośrednich dla rolników.

Były minister rolnictwa i rozwoju wsi uważa, że Sejm powinien przyjąć plan zwykłą, a nie kwalifikowaną większością 2/3 głosów, jak proponuje PSL.

Decyzja zapadnie przed głosowaniem. Marszałek Sejmu decyduje o liczbie głosów, która ma uzyskać wynik pozytywny. Z mojej oceny wynika, że jest to jednorazowe przekazanie kompetencji w zakresie pożyczek, nie jest to na stałe. Tutaj nie powinien być zastosowany tryb 2/3 głosów. Jeszcze raz podkreślam, decyzja będzie przed głosowaniem – 30 marca. Wtedy Sejm zadecyduje w jaki sposób to rozstrzygnąć.

Polska z unijnego Funduszu Odbudowy będzie miała do dyspozycji około 57 miliardów euro, z czego około 23 miliardy euro w formie dotacji, a około 34 miliardy euro będą to pożyczki zaciągnięte przez Komisję Europejską.

– Średnia europejska dopłat bezpośrednich dla rolników może być osiągnięta – mówił na antenie Radia Olsztyn Krzysztof Jurgiel. Gość Krzysztofa Kaszubskiego przekonywał, że nie ma jeszcze ostatecznych decyzji w tej sprawie.

Rozporządzenia dotyczące wspólnej polityki rolnej zostaną przyjęte ostatecznie w maju-czerwcu. Po przyjęciu rozporządzeń Polska może przeznaczyć na dopłaty bezpośrednie 30% z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wtedy te dopłaty będą wyrównane do średnich europejskich.

Zdaniem europosła z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na dopłaty bezpośrednie może trafić do 2 mld. euro. Pieniądze te rząd powinien uzupełnić ze środków krajowych – dodał Jurgiel.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Krzysztofem Jurgielem

00:00 / 00:00

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sejm, pożyczka, video, Krzysztof Jurgiel
Historyczny sukces juniorów Szczypiorniaka Olsztyn. Zdobyli złote medale mistrzostw Polski

Piłkarze ręczni Szczypiorniaka Olsztyn zdobyli tytuł Mistrza Polski Juniorów. Turniej finałowy odbył się w Tarnowie. Olsztynianie w decydującym starciu pokonali SPR Wybrzeże III Gdańsk 23:22, a...

Zamknij
RadioOlsztynTV