O podpisanej przez prezydenta ustawie dyscyplinującej sędziów i inicjatywach LGBT. Oglądaj Jeden na jednego
Jeden na jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej. Gośćmi Marka Lewińskiego byli:
- Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość
- Andrzej Poterała – Wiosna Roberta Biedronia
Temat 1
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. Wprowadza ona odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów Sądu Najwyższego.
Nowe przepisy krytykuje opozycja oraz część środowiska sędziowskiego. Opozycja, w tym PO, PSL i Lewica apelowali do prezydenta o zawetowanie noweli ustaw sądowych. Prezydent Andrzej Duda wierzy, że po podpisaniu ustawy dotyczącej sądów sytuacja wróci do „normalności”.
Temat 2
Deprawacyjna edukacja seksualna i ideologia gender promowana przez środowiska LGBT. Temu poświęcone było spotkanie zorganizowane przez Ruch Społeczny Tutum Domus w Olsztynie.
Gościem spotkania był prezes Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk, które funkcjonuje od podpisania uchwały „Model na Rzecz Równego Traktowania”. Marek Skiba uważa, że kolejny krok to wprowadzanie edukacji seksualnej w szkołach i że należy zapobiec ewentualnemu wprowadzeniu podobnej uchwały w Olsztynie.
Ideologia, która jest wprowadzana w męskich szkołach jako projekt edukacji seksualnej pod hasłem Zdrowe Love, ma zły wpływ na rozwój dzieci oraz zaburza ich relacje z rodzicami. To po prostu miesza im w głowie.
„Model na Rzecz Równego Traktowania” to uchwała będąca spisem wytycznych, opartych o standardy Światowej Organizacji Zdrowia. Jej zadanie to „podnieść możliwości realizacji swoich praw, wyrównanie szans na rozwój i uczestnictwo w życiu społecznym i zwiększenie ochrony przed dyskryminacją mieszkańców Gdańska ze względu na płeć, wiek, pochodzenie etniczne i narodowe, religię, wyznanie lub światopogląd, niepełnosprawność, orientację seksualną i tożsamość płciową”.
Czy w Olsztynie należałoby podjąć uchwałę, podobną do tej gdańskiej, czyli „Model na Rzecz Równego Traktowania”?
Posłuchaj audycji Jeden na jednego
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński