Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowi emeryci i renciści częściej decydują się na przelew

Fot. Fotolia

Na Warmii i Mazurach 75,5% świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazywanych jest na rachunki bankowe. Procent ten dotyczy łącznie zarówno emerytur, rent jak i zasiłków.

W naszym województwie emeryci i osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy niemal w 75% otrzymują świadczenie na rachunek bankowy. W prawie 94% ZUS dokonuje przelewów wypłacając emerytury pomostowe i świadczenia przedemerytalne.

Także nowi emeryci i renciści częściej decydują się na przelew. W przypadku emerytur wskaźnik ten na Warmii i Mazurach wynosi 81,9%. – To bezpieczniejsze i zdrowsze – przekonuje Anna Ilukiewicz rzeczniczka regionalnego oddziału ZUS w Olsztynie.

Rachunek bankowy jest bezpieczny i wygodny. Osoby starsze powinny wiedzieć, jak wiele możliwości dają nowe technologie. Umiejętność korzystania z internetu, bankowości elektronicznej i usług online ułatwi tym osobom codzienne sprawy, w tym te urzędowe, zakupy, płacenie rachunków czy kontakt z najbliższymi. Seniorzy, którzy już korzystają z internetu, kupują w nim prezenty dla wnuków, robią drobne przelewy czy też zaopatrują się w leki w aptekach internetowych z dostawą do domu. Zmiana postawy osób, które nie korzystają z bankowości elektronicznej, jest szczególnie potrzebna obecnie, podczas epidemii koronawirusa. Wiedza o usługach bankowych i internecie zapewni osobom starszym nie tylko bezpieczeństwo cyfrowe i finansowe, ale również zdrowotne, a młodszym umożliwi sprawniejsze zarządzanie swoimi finansami.

Z policyjnych danych wynika, że każdego roku tysiące starszych osób traci w wyniku różnych przestępstw miliony złotych.

Autor: J. Golon
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w senior, ZUS, rachunek bankowy
Spore zainteresowanie Spisem Powszechnym w Elblągu. Wiele osób chce skorzystać ze stanowisk w urzędzie

W Elblągu jest duże zainteresowanie punktem stworzonym w Urzędzie Miasta, w którym można dokonać samodzielnego spisania się w Narodowym Spisie Powszechnym. Dlatego elblążanie, którzy chcą skorzystać...

Zamknij
RadioOlsztynTV