Nowatorskie opatrunki z Warmii i Mazur
Naukowcy z całej Polski pracują nad nowatorskim zestawem opatrunków dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. Pomysł takiego rozwiązania wyszedł od jednego z pracowników Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Ma to być zestaw innowacyjnych opatrunków okluzyjnych, hemostatycznych i uciskowych. Nowe rozwiązania są potrzebne, bo teraz m.in. policjanci korzystają ze starego typu opatrunków wojskowych. To odpowiedź na badania prowadzone na całym świecie. Wynika z nich bowiem, że ranni funkcjonariusze nie mają możliwości, żeby skutecznie się opatrzyć. Często tracą wiele cennego czasu na przyjazd wykwalifikowanych ratowników.
Badania nad opatrunkiem hemostatycznym będą prowadzone na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Opatrunek wciśnięty w ranę ma zatamować krwawienie tętnicze. Mieliby go wykorzystywać na przykład żołnierze i policjanci. W czerwcu z łódzkiego Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych na UWM trafi polimer, na który naniesiono substancję hemostatyczną.
– Naukowcy z Olsztyna sprawdzą jego działanie – mówi profesor Zbigniew Adamiak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało na badania 5 milionów złotych. Kwota przyznana naukowcom z UWM to 450 tysięcy złotych. Nad nowym opatrunkiem pracuje konsorcjum złożone m.in. z pracowników Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Akademii Obrony Narodowej i Wojskowego Instytutu Medycznego.
(lew/bsc/as)
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego: