Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Nowatorska operacja urologiczna w szpitalu w Giżycku. Zabiegowi poddano 65-letnią pacjentkę


Po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono taką operację bez konieczności otwierania jamy brzusznej. Zabieg wykonano w szpitalu w Giżycku, a pomysłodawcą  był tamtejszy urolog Wiesław Kotarski.

Nową metodą zoperowano 65-letnią pacjentkę, która osiem lat temu miała usunięty pęcherz moczowy. Zastosowano wówczas wstawkę jelitową do odprowadzania moczu. Z czasem w tym miejscu utworzyła się przetoka i konieczna była kolejna operacja. Do tej pory wiązało się to z koniecznością otwarcia jamy otrzewnowej.

W Giżycku po raz pierwszy w Polsce do takiego zabiegu zastosowano metodę laparoendoskopową. Dzięki temu zamiast dwóch lub nawet trzech worków stomijnych wystarczył tylko jeden, co znacznie zwiększa komfort życia pacjentki.

W przeprowadzeniu zabiegu doktora Wiesław Kotarskiego wspierał kierownik Kliniki Urologii w Olsztynie dr Marek Roslan, czołowy polskim specjalistą w zakresie operacji laparoskopowych.

Autor: M.Zbrożek
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Giżycko, operacja, zabieg
Policjanci z Giżycka wynieśli kobietę z płonącego budynku

Funkcjonariusze bez wahania weszli do środka palącego się domu w Szymonce koło Rynu i wynieśli jego właścicielkę. Policjanci dostali zgłoszenie o pożarze około 17. Patrol na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV