Aktualności, Aplikacja mobilna, Lidzbark Warm., Region
Niektórym miasteczkom w regionie grozi zapaść społeczno-gospodarcza. Pomoże sieć Cittaslow?
Praktycy i teoretycy spotkali się w Lidzbarku Warmińskim, by rozmawiać o modelach rozwoju miast, w tym sieci Cittaslow. Do tej organizacji zmierzającej do poprawy jakości życia mieszkańców należy już 14 miasteczek.
Celem konferencji była prezentacja różnych modeli rozwoju miast, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie modelu miast sieci Cittaslow oraz integracja przedstawicieli różnych środowisk – podkreślała jedna z organizatorek Elżbieta Strzelecka z Politechniki Łódzkiej.
Na Warmii i Mazurach jest wiele miasteczek, którym grozi zapaść społeczno-gospodarcza. Naukowcy, którzy badają ten problem, przekonują, że pomysł wstąpienia do sieci Cittaslow może być dla nich korzystny.
Sieć Cittaslow zrzesza małe miasta, podnosi efektywność ich wzrostu gospodarczego, stawia edukację na wysokim poziomie, pomaga w ograniczeniu ubóstwa i rozwija innowacyjne projekty gospodarcze. Należy do niej w 30 państwach 225 miast, w tym w Polsce 26, a na Warmii i Mazurach 14.
Konferencję w Lidzbarku Warmińskim zorganizowali: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow, Stowarzyszenie „Polskie Miasta Cittaslow” i Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim. Partnerem konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Podbielska
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Miasta Cittaslow dostaną specjalne środki na poprawę jakości powietrza
- Zakończyły się zawody strzeleckie w Ornecie. Decydowały dziesiętne części punktów
- Burmistrz Górowa Iławeckiego ponownie wiceprezydentem sieci Cittaslow
- Wojewódzki konserwator zabytków nagrodzony przez międzynarodowe stowarzyszenie miast