Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Nie mają siły opiekować się mogiłą pomordowanych na kresach. „Młodzież przejmuje pokoleniową sztafetę”
Olsztyński oddział Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia obchodzi 25lecie istnienia. Z tej okazji na cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej odbyły się okolicznościowe uroczystości.
Przy symbolicznej Mogile Pamięci Zbrodni Kresowych złożono kwiaty i zapalono znicze. Wcześniej w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się msza święta.
Podobne uroczystości odbywają się co roku w lipcu. Dzisiejsze spotkanie miało jednak nieco inny charakter. Poprowadził je prezes Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesie w Olsztynie Piotr Lisiecki. Kresowiacy, którzy przeżyli tragedię wołyńską mówią, że chcą przekazać mogiły pod opiekę młodszemu pokoleniu.
Jest nas coraz mniej i nie mamy już sił by opiekować się naszą mogiłą
– mówią i pomnik upamiętniający pomordowanych na kresach oddają pod opiekę harcerzom.
Krzysztof Rutkowski z towarzystwa dodaje, że takie wsparcie jest konieczne.
Symboliczna mogiła upamiętniająca pomordowanych na kresach przez banderowców stoi na cmentarzu komunalnym w Olsztynie. Reprezentujący podczas uroczystości wojewodę warmińsko-mazurskiego Jarosław Babalski mówił, że oprócz pomników dziś została nam tylko pamięć.
Szacuje się, że na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło w sumie około 120 tysięcy Polaków, w tym małe dzieci, starcy i kobiety.
Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej
Redakcja B.Świerkowska-Chromy za K.Grabowska