Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie mają siły opiekować się mogiłą pomordowanych na kresach. „Młodzież przejmuje pokoleniową sztafetę”

Fot. K.Grabowska

Olsztyński oddział Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia obchodzi 25lecie istnienia. Z tej okazji na cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej odbyły się okolicznościowe uroczystości.

Przy symbolicznej Mogile Pamięci Zbrodni Kresowych złożono kwiaty i zapalono znicze. Wcześniej w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się msza święta.

Podobne uroczystości odbywają się co roku w lipcu. Dzisiejsze spotkanie miało jednak nieco inny charakter. Poprowadził je prezes Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesie w Olsztynie Piotr Lisiecki. Kresowiacy, którzy przeżyli tragedię wołyńską mówią, że chcą przekazać mogiły pod opiekę młodszemu pokoleniu.

Jest nas coraz mniej i nie mamy już sił by opiekować się naszą mogiłą

– mówią i pomnik upamiętniający pomordowanych na kresach oddają pod opiekę harcerzom.

Krzysztof Rutkowski z towarzystwa dodaje, że takie wsparcie jest konieczne.

Symboliczna mogiła upamiętniająca pomordowanych na kresach przez banderowców stoi na cmentarzu komunalnym w Olsztynie. Reprezentujący podczas uroczystości wojewodę warmińsko-mazurskiego Jarosław Babalski mówił, że oprócz pomników dziś została nam tylko pamięć.

00:00 / 00:00

Szacuje się, że na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło w sumie około 120 tysięcy Polaków, w tym małe dzieci, starcy i kobiety.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Fot. K.Grabowska

Fot. K.Grabowska

Fot. K.Grabowska

 

Redakcja B.Świerkowska-Chromy za K.Grabowska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w młodzież, mord, harcerze, Wołyń, seniorzy, Rzeź Wołyńska, UPA
„Polsko ciesz się, że masz tak zdolną młodzież”. Kurator Krzysztof Marek Nowacki nagrodził najlepszych uczniów w regionie

Warmińsko - mazurski kurator oświaty nagrodził najlepszych uczniów w regionie. W Urzędzie Wojewódzkim odbyła się coroczna gala laureatów kuratoryjnych konkursów dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. Nagrodzono...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV