Naukowcy opracowali chleb dla chorych na celiakię
Olsztyńscy naukowcy opracowali specjalną mieszankę do wypieku bezglutenowego chleba, wzbogacona w łatwo przyswajalny wapń z dodatkiem prebiotyku.
Produkt opatentowany właśnie przez specjalistów z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie jest polecany na celiakię – choroby immunologicznej o podłożu genetycznym, która wiąże się z nietolerancją glutenu, czyli mieszaniny dwóch białek, występujących w ziarnach pszenicy, żyta i jęczmienia.
U osób chorych gluten jest substancją toksyczną, która niszczy jelito cienkie odpowiedzialne za prawidłowe wchłanianie – wyjaśnia dr inż. Urszula Krupa-Kozak z Zakładu Chemii i Biodynamiki Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.
Do niedawna celiakia uznawana była za schorzenie wieku dziecięcego. Dziś wiadomo, że może ujawnić się w każdym wieku. Nieleczona daje objawy przewlekłego niedożywienia. Wśród objawów towarzyszących tej chorobie, są: bóle kostne i stawowe lub częste złamania, niewyjaśnione bóle głowy, migrena, ciągłe zmęczenie, osłabienie, anemia, apatia czy depresja. Częstym powikłaniem są choroby kości, np. osteoporoza. Leczenie celiakii wymaga bezwzględnego przestrzegania diety bezglutenowej. Chorzy nie mogą jeść produktów zbożowych i ich pochodnych. (pap/kan/łw)