Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Zalewie Wiślanym powstaje sztuczna wyspa. Do pracy zatrudniono… smerfy

Fot. A. Pastuszka

Trwa budowa sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. To część dużej inwestycji, jaką jest budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Wyspa powstaje 2,5 kilometra od brzegu, na wysokości miejscowości Przebrno.

W utworzeniu wyspy pomaga drużyna do zadań specjalnych, którą żartobliwie nazwano przydomkami smerfów – Pracuś, Osiłek, Ciamiajda i Łasuch – mówi Jacek Szymański, dyrektor projektu z konsorcjum firm prowadzących inwestycję.

00:00 / 00:00

Ponton „Pracuś” – zawsze chętny do roboty, przyjmie każde powierzone zadanie. To ponton roboczy, o wymiarach 36 na 12 metrów, na 4 szczudłach o wysokości 18 metrów opuszczanych hydraulicznie. Przeznaczony będzie do prowadzenia prac czerpalnych, montażowych oraz rozładunku barek z piaskiem, które będą dobijać do grobli wyspy.

„Osiłek” to ponton roboczy typu jack-up, o wymiarach 24 na 13 metrów, na 4 szczudłach opuszczanych hydraulicznie, które umożliwiają wynoszenie się całej platformy ze sprzętem ponad lustro wody. Służy do transportowania ciężkich maszyn budowlanych, z których prowadzone będą prace związane z pogrążaniem ścianek szczelnych. Może pracować także w niekorzystnych warunkach pogodowych.

Koparka „Ciamajda” lekko niezdarnie, ale skutecznie umożliwia przemieszczanie się po akwenie, jadąc po jego dnie. Prowadzi roboty ziemne i roboty związane z pogrążaniem ścianek szczelnych. Zbudowana jest z dwóch gąsienic o wysokości 1,8 metrów i szerokości 1,6 m, które w zależności od głębokości poruszania się (do 4 m) odpowiednio napełnia (balastuje) się wodą. W jej centralne części umiejscowiony jest dwumetrowy pylon, na którym osadzona jest maszyna, z osprzętem która umożliwia wibrowanie ścianek, kopanie.

Z kolei koparka „Łasuch” zawsze ma miejsce, żeby coś „wciągnąć”. Służy do prowadzenia prac czerpalnych i przemieszczania gruntów niezdatnych do celów budowlanych.

Wyspa będzie miała powyżej 180 hektarów. Ma być ostoją i siedliskiem dla ptaków. Nie będzie ona dostępna dla turystów. Nowa wyspa, która powstaje na Zalewie Wiślanym ma być gotowa do końca 2021 roku.

 

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Zalew Wiślany, Mierzeja Wiślana, sztuczna wyspa, Pracuś, Osiłek, Ciamiajda
Przekop przez Mierzeję Wiślaną z innej perspektywy. Przy budowie powstał punkt widokowy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na Mierzei Wiślanej powstał nowy punkt widokowy. Utworzył go Urząd Morski w Gdyni wraz z firmą, która buduje kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Punkt widokowy powstał...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV