Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Wielkich Jeziorach Mazurskich od rana przybywa wodniaków. MOPR ostrzega przed burzami po południu

Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Na razie warunki na Wielkich Jeziorach Mazurskich nie sprzyjają żeglarzom, bo słabo wieje. Powodów do narzekania nie mają kajakarze i amatorzy wędkowania.

Trzeba jednak uważać, bo na popołudnie synoptycy zapowiadają burze – ostrzega Karol Dylewski z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W tak upalne dni popołudniowe i wieczorne burze mogą być bardzo gwałtowne. Należy obserwować niebo. Jeżeli na horyzoncie zaczynają się pojawiać ciemne chmury, to trzeba zwracać uwagę i częściej patrzeć w niebo oraz zastanowić się czy nie skrócić drogi docelowej. Na Mazurach są też maszty ostrzegania pogodowego. Jeśli IMiGW wyda ostrzeżenie, to zostaną one uruchomione.

45 żółtych mignięć na minutę oznacza, że może nadejść burza, natomiast 90 mignięć na minutę to znak, że burza już zmierza z naszą stronę i wtedy trzeba jak najszybciej wracać do portu lub przybić do najbliższego brzegu.

Według synoptyków, popołudniowym burzom może towarzyszyć wiatr w porywach do 65 km/h oraz ulewny deszcz do 20 litrów wody na metr kwadratowy.

 

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wypoczynek, woda, jezioro, wędkarz, burza, kajak, Wielkie Jeziora Mazurskie, żagle, MOPR, żeglowanie, wędkowanie
Utonięcie w jeziorze koło Ornety. W całym kraju w wodzie zginęło już 80 osób

21-latek utonął w jeziorze Taftowo koło miejscowości Glebiska niedaleko Ornety. Młody mężczyzna wszedł do wody, zanurkował i zniknął pod powierzchnią. Widzieli to inni plażowicze, którzy pospieszyli...

Zamknij
RadioOlsztynTV