Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na przekopie mierzei trwają testy bramy zamykającej śluzę

Fot. materiały prasowe NDI/BESIX

W miejscu przekopu Mierzei Wiślanej, gdzie budowane jest przejście morskie z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany, testowana jest pierwsza brama. Będzie zamykać śluzę od południa.

Kanał ma ponad kilometr długości. 200-metrowa śluza ma 6,5 metra głębokości, czyli półtora metra więcej niż tor wodny. Ma też podwójne, wysuwane wrota w części północnej i południowej. Zapewnia bezpieczną żeglugę w warunkach zmiennych stanów wody po obu stronach Mierzei Wiślanej.

– Obiekt będzie zapobiegał mieszaniu się wód i pomoże w pokonaniu nieznacznych różnic poziomów wywołanych np. silnym wiatrem – tłumaczy Mariusz Janczewski, zastępca dyrektora kontraktu NDI/Besix.

00:00 / 00:00

Bramy będą cztery. Każda z nich złożona jest z sześciu segmentów, a każdy segment z 730 elementów. Jedna brama waży około 160 ton, a najcięższy z jej elementów to prawie 34 tony.

W śluzie zrealizowano już większość prac żelbetowych i zamontowano dwie bramy w kieszeni południowej. W całości zrealizowano dostawy dla zamknięć bram północnych. Prowadzone są prace związane z budową budynków bloków napędowych południowego i północnego. Betonowanie tych miejsc będzie kontynuowane wiosną, bo prace te wymagają odpowiednich temperatur.

Przekop Mierzei Wiślanej. Na jakim etapie są prace? [ZDJĘCIA]

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop
Wyspa na Zalewie Wiślanym powstanie na czas – nie ma terminowego zagrożenia

Nie ma zagrożenia dla terminu budowy sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Większość prac jest już wykonana - poinformowała rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni, Magdalena Kierzkowska. Do...

Zamknij
RadioOlsztynTV