Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mierzeja Wiślana otwiera się na wodniaków. Nowe przepisy od 3 maja

Przekop Mierzei Wiślanej – wrzesień 2022. Fot. NDI

Przekop Mierzei Wiślanej otwiera się na wodniaków. Zarządzenie dyrektora Urzędu Morskiego zmienia regulacje dla portu i śluzy Nowy Świat.

Najważniejsza zmiana to dwukrotne zwiększenie liczby śluzowań. Teraz będzie ich osiem. Jak powiedziała Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego, nowości jest jednak więcej.

W ramach aktualizacji zgrupowano i skorygowano również obowiązujące zakazy, w tym sprecyzowano zakaz połowu ryb. Dotyczy on sieci i innych narządzi połowowych z jednostek pływających i rozstawiania ich na akwenie portowym. Podczas postoju w śluzie wprowadzono również zakaz używania radarów. Dopuszczono natomiast śluzowanie skuterów wodnych przy zachowaniu przez ich sterników ogólnie obowiązujących zasad, w tym dopuszczalnych prędkości

– wyjaśniła.

Chęć przepłynięcia będzie można też zgłaszać telefonicznie, nie tylko UKF-ką. Przepisy wejdą w życie 3 maja.

Kanał przez Mierzeję Wiślaną łączący drogą morską Zalew Wiślany i Zatokę Gdańską działa od jesieni 2022 roku. W ubiegłym skorzystało z niego niemal 1600 jednostek.

Przekop Mierzei Wiślanej. Fot. NDI

Autor: K. Kantor za IAR
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

Więcej w kanał, przekop, Zalew Wiślany, Mierzeja Wiślana, śluza, Nowy Świat
Ostrzeżenie hydrologiczne dla części województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne dla obszaru Zalewu Wiślanego oraz Żuław. W związku z prognozowaną niekorzystną pogodą, synoptycy IMGW przewidują wzrosty poziomów wody...

Zamknij
RadioOlsztynTV