Muzeum Historyczne w Ełku wydało najnowszy rocznik historyczny
„Powojnie” – taki tytuł wiodący nosi numer Ełckiego Przeglądu Historycznego – rocznika wydawanego przez Muzeum Historyczne w Ełku.
To temat szeroko ukazujący problemy i skalę zmian, jakie wydarzyły się na terenie miasta i Mazur w okresie od 1945 do 1989 roku – powiedział Radiu Olsztyn dyrektor muzeum Rafał Żytyniec:
Na historię tego powojnia złożyło się szereg różnych zjawisk. Były to przesiedlenia ludności, zmiany granic, szaber i to wszystko, co się wydarzyło po 1945 roku, kiedy zakończyła się wojna i jej skutki, które zakończyło się dopiero w 1989 r. Chcieliśmy w tym numerze uchwycić zjawiska typowe dla tego okresu. Może to być lektura niełatwa dla nieznających tematu, ale warto pokusić się o lekturę tych tekstów
– mówi dyrektor Żytyniec.
W przeglądzie znalazły się teksty kilkunastu autorów: historyków, socjologów, naukowców. Opowiadają m.in. o akcji Wisła na Mazurach, nieistniejących już wioskach Puszczy Piskiej. W piśmie zaprezentowano też źródłowe teksty z lat 40-tych opowiadające o zmianach, jakie zachodziły po wojnie ma Mazurach oraz liczne wspomnienia osób zamieszkujących te tereny.
To drugi numer „Przeglądu Historycznego”. Muzealny periodyk od tego roku ma ukazywać się systematycznie.
Autor: R. Lesiński
Redakcja: M. Rutynowski