Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Muzeum Historyczne w Ełku wydało najnowszy rocznik historyczny

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu Fot. Łukasz Węglewski

„Powojnie” – taki tytuł wiodący nosi numer Ełckiego Przeglądu Historycznego – rocznika wydawanego przez Muzeum Historyczne w Ełku.

To temat szeroko ukazujący problemy i skalę zmian, jakie wydarzyły się na terenie miasta i Mazur w okresie od 1945 do 1989 roku – powiedział Radiu Olsztyn dyrektor muzeum Rafał Żytyniec:

Na historię tego powojnia złożyło się szereg różnych zjawisk. Były to przesiedlenia ludności, zmiany granic, szaber i to wszystko, co się wydarzyło po 1945 roku, kiedy zakończyła się wojna i jej skutki, które zakończyło się dopiero w 1989 r. Chcieliśmy w tym numerze uchwycić zjawiska typowe dla tego okresu. Może to być lektura niełatwa dla nieznających tematu, ale warto pokusić się o lekturę tych tekstów

– mówi dyrektor Żytyniec.

00:00 / 00:00

W przeglądzie znalazły się teksty kilkunastu autorów: historyków, socjologów, naukowców. Opowiadają m.in. o akcji Wisła na Mazurach, nieistniejących już wioskach Puszczy Piskiej. W piśmie zaprezentowano też źródłowe teksty z lat 40-tych opowiadające o zmianach, jakie zachodziły po wojnie ma Mazurach oraz liczne wspomnienia osób zamieszkujących te tereny.

To drugi numer „Przeglądu Historycznego”. Muzealny periodyk od tego roku ma ukazywać się systematycznie.

Autor: R. Lesiński
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, historia, Mazury
Huragan Morąg doczekał się wystawy pamiątek związanych z historią klubu

"Huragan Morąg Wczoraj i Dziś" - wystawę pod takim hasłem można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu. Zainteresowani historią miejscowego klubu piłkarskiego mogą oglądać m.in....

Zamknij
RadioOlsztynTV