Aktualności, Aplikacja mobilna
Trudne pytania i gorąca atmosfera. Prezydent Olsztyna spotkał się z mieszkańcami gminy Purda
Emocje sięgały zenitu podczas spotkania prezydenta Olsztyna z mieszkańcami gminy Purda. Robert Szewczyk odpowiadał na pytania, dotyczące przejęcia należących do gminy gruntów.
Pytań było dużo, bo po raz pierwszy mieszkańcy mogli zadać je prezydentowi Olsztyna. Wcześniej, jak twierdzą, nie zostali wysłuchani i być może to spowodowało, że na sali momentami było „gorąco”. Po spotkaniu prezydent Robert Szewczyk nie ukrywał, że nie było łatwo, ale jak powiedział, wierzy, że został uczyniony krok do porozumienia.
Trudne pytania. Nie może być inaczej, jeżeli poruszamy bardzo ważne tematy dla Olsztyna i jego rozwoju, ale też ważne pytania dla gminy Purda (…)
– stwierdził.
Innego zdania jest wójt Purdy Teresa Chrostowska, która uważa, że w tym wszystkim chodzi o pieniądze.
Liczyłam, że pan prezydent nawiąże dialog i zaproponuje jakiś kompromis, ale sam powiedział: nie ma kompromisu w tej sprawie. Jeżeli chodziłoby o miasteczko prawne, to co zaproponowaliśmy 17 czy 20 hektarów, bo każdy wie, jak ważne są to instytucje. Natomiast chodzi o 235 hektarów, a terenów inwestycyjnych jest 200 hektarów
– powiedziała.
– Żadnych konkretów i nic w zamian – tak podsumowali spotkanie z prezydentem Olsztyna mieszkańcy gminy Purda. Jak mówili mieszkańcy, Olsztyn chce ograbić ich z ich ziem, by na tym zarabiać, a miasteczko prawne to tylko pretekst.
(…) Wypowiemy się o tym wszystkim w referendum i to bardzo ostro, co o tym sądzimy. Tu moje miejsce, tu zostanę i będę walczył o każdy kawałek tej ziemi
– mówił jeden z mieszkańców.
W najbliższą niedzielę w gminie Purda odbędzie się referendum – potwierdziła radna Katarzyna Maziec, odpowiedzialna za jego przeprowadzenie. Jest to referendum społeczne, które dodajmy, nie jest wiążące.
Zostanie uruchomionych 9 komisji obwodowych, gdzie będzie można oddawać swoje głosy. Jest to proste pytanie z zamkniętą odpowiedzią: tak lub nie. Niestety jest to referendum społeczne, więc nie będzie miało mocy wiążącej. Natomiast chcemy, aby nasz głos był usłyszany. Jest to ta więź społeczna i głos społeczeństwa
– zaznaczyła.
Z kolei w najbliższych tygodniach olsztyńscy radni będą podejmowali uchwałę, na podstawie której do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zostanie wysłany wniosek o zmianę terytorialną. Prezydent Olsztyna Robert Szewczyk uważa, że pozyskanie 235 hektarów w okolicach Starego Olsztyna pozwoli miastu szybciej się rozwijać, a tereny te będzie można wykorzystać na wybudowanie tzw. miasteczka prawnego z siedzibami sądów, prokuratur i policji oraz aresztem.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski
PRZECZYTAJ TAKŻE
-
Robert Szewczyk: muszę stać na straży interesów mieszkańców Olsztyna
-
Czy Olsztyn przejmie tereny gminy Purda? W Śliskiej Sprawie spór o ponad 200 hektarów
-
Rok prezydentury Roberta Szewczyka: bezpłatne przejazdy, inwestycje, ale i krytyka
-
Olsztyn kontra gmina Purda. Dziś lokalne referendum o zmianie granic