Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo
MOPR: żeglarze i turyści zachowują się coraz bardziej nieodpowiedzialnie
Od początku wakacji do końca lipca w jeziorach Warmii i Mazur utonęło 6 osób. To mniej niż w analogicznym czasie ubiegłego roku, kiedy takich tragedii było 13.
W ocenie ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) takie statystyki są efektem mniejszej liczby osób wypoczywających nad jeziorami.
Jeśli przyjechało połowę mniej gości na Mazury, niż przed rokiem, to i wypadków mamy o połowę mniej. Niestety, żeglarze oraz wczasowicze, z roku na rok, zachowują się coraz bardziej nieodpowiedzialnie
– powiedział dyżurny MOPR Mariusz Raubo.
Żeglarze m.in. okłamują ratowników i proszą o pomoc nawet w przypadkach drobnych skaleczeń.
Żeglarze, których ratownicy wyciągali z kamieni, czy mielizn nagminnie twierdzą, że na nie nie wpłynęli. Nawet, jeśli pogięli śruby. A przecież łodzie mają GPS i właściciele widzą, czy wpłynęli na kamienie, czy nie. Ludzie proszą ratowników o rady w tak banalnych sprawach, że trudno uwierzyć, że sami nie mogą ich rozwiązać. Pokazują nam skaleczenie trawą, czy pytają co robić dzień po użądleniu przez owada
– wymienił ratownik.
Policja przyznaje, że do utonięć także dochodzi najczęściej w wyniku nieroztropnych zachowań ludzi, np. w tym roku w okolicach Nowego Miasta Lubawskiego utonęło dwóch wędkarzy, których łódź wywróciła się – obaj byli pijani, nie mieli kamizelek ratunkowych i nie umieli pływać. W tym wypadku przeżył trzeci z mężczyzn, który umiał pływać i samodzielnie dopłynął do brzegu.
Do podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą należy przede wszystkim trzeźwość. Poza tym pływający na łodziach, czy kajakach bezwzględnie powinni nosić kamizelki ratunkowe, a korzystający z kąpieli w jeziorach robić to na strzeżonych plażach.
Na Wielkich Jeziorach Mazurskich dziś wymiana czarterów. Jednocześnie synoptycy ostrzegają przed bardzo dynamiczną pogodą.
Dyżurny koordynator MOPR w Giżycku Karol Dylewski zapowiedział, że warunki do żeglowania zdecydowanie pogorszą się po południu.
Te burze, które mogą się pojawić, mogą sprawić, że porywy wiatru osiągną nawet 6 w skali Beauforta, więc to jest wiatr dość ambitny. A że dziś jest sobota i zmiana czarterów, to część na pewno będzie chciała wypłynąć, więc tutaj przestroga – uważajcie na porywy wiatru i właśnie te burze
– podkreślił.
Ratownicy wodni apelują, by żeglarze bacznie obserwowali warunki meteorologiczne i maszty pogodowe na akwenach.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP) / B. Gajlewska
Redakcja: K. Ośko