Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Młode pary dostają w kopertach około 3 miliardy złotych

Fot. pixabay.com

Wartość rynku ślubnego w Polsce przekracza 7 mld zł rocznie, a w kopertach nowożeńcy dostają rocznie 2,5-3 mld zł – wynika z danych firm monitorujących rynek ślubny. Ponad 70 proc. organizowanych imprez weselnych mieści się w budżecie do 40 tys. zł.

Zgodnie z tradycją wiele osób bierze ślub w czerwcu, gdyż to jeden z tych miesięcy, które mają w nazwie literę „r”. Ma to przynieść młodym szczęście.

Jak powiedział  Robert Pieczyński z zarządu Polskiego Stowarzyszenia Wedding Plannerów, rynek weselny w Polsce, którego roczna wartość przekracza 7 mld zł, dzieli się na trzy segmenty kosztowe. – W pierwszym, najpopularniejszym (75 proc. rynku), budżet nowożeńców na zorganizowanie wesela nie przekracza 50 tys. zł, w drugim segmencie – średniobudżetowym, który stanowi 22 proc. rynku, wydatki mieszczą się w przedziale 50 do 150 tys. zł – tłumaczył. Dodał, że najdroższych wesel, o kosztach przekraczających 150 tys. zł, jest ok. 3 proc.

W USA czy Japonii średnie wydatki na wyprawienie wesela sięgają ok. 100 tys. dol., (czyli ponad 370 tys. zł) – wskazał.

W latach 90-tych XX w. w Polsce zawierano ok. 250 tys. małżeństw rocznie; w roku 2000 było to ponad 211 tys., w 2010 r. – przeszło 228 tys. Na początku tej dekady nastąpiło tąpnięcie – w roku 2013 liczba ślubów spadła do ok. 180 tys.

– Od czterech lat widać wyraźną zmianę – liczba organizowanych wesel przekroczyła 200 tys., a nawet 210 tys. rocznie – powiedział Robert Pieczyński. Dodał, że ok. 3 proc. imprez weselnych organizują w naszym kraju obcokrajowcy i nie uwzględnia tego krajowa statystyka.

Nowożeńcy w prezencie ślubnym coraz częściej dostają pieniądze. Rocznie w kopertach nowożeńcy dostają nawet 2,5-3 mld zł. Prezenty typu żelazko, toster, pościel lub większe sprzęty domowe są już rzadkością. Wynika to przede wszystkim z przesunięciem granicy wiekowej osób wstępujących w związek małżeński.

Autor: Ł.Węglewski za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze
Dobro można przeliczyć na kilometry. Kolejna rekordowa zbiórka na chore dzieci. Olsztyn najlepszy w kraju

Ponad 99 tysięcy złotych jest już na koncie fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. To efekt niedzielnej akcji "Kilometry dobra". Finał, trzymiesięcznej zbiórki prowadzonej w szkołach i firmach,...

Zamknij
RadioOlsztynTV