Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister Mariusz Błaszczak: Chcę nadrobić zaniedbania w Wojsku Polskim, które przez lata miały miejsce

Fot. Przemysław Getka

Bezpieczeństwo jest priorytetem dla rządu PiS, dlatego przeznaczamy duże pieniądze na modernizację Wojska Polskiego. Zależy mi na tym, by wszystkie zaniedbania, które przez lata miały miejsce, zostały teraz nadrobione – mówił szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej spotkał się w niedzielę z żołnierzami 12. Brygady Zmechanizowanej ćwiczącymi na Lubelszczyźnie i Podlasiu.- Bardzo się cieszę z tego, co widziałem, z tej rozmowy, którą odbyłem zarówno z dowódcami, jak i z żołnierzami. To jest dowód tego, że Wojsko Polskie spełnia najwyższe standardy – mówił minister. Podkreślił, że dla rządu PiS bezpieczeństwo jest priorytetem.

W związku z tym przeznaczamy duże pieniądze na modernizację Wojska Polskiego” – podkreślił. W ostatni piątek spotkałem się z wiceprezydentem Lockheed Martin, z firmą, która dostarcza pociski do systemu Patriot dla Polski, która dostarcza również system HIMARS, czyli rakiety do 300 km dla Wojska Polskiego. Rozmawiałem również na temat F-35, a więc samolotów piątej generacji, które – jestem o tym przekonany – zostaną dostarczone do Wojska Polskiego w stosunkowo krótkim czasie i za dobrą cenę

– wskazywał szef MON.

Jak dodał armia dynamicznie zmienia się. – Sam włączam się w ten proces bardzo intensywnie. Zależy mi na tym, żeby te wszystkie zaniedbania, które przez lata miały miejsce, zostały teraz nadrobione, żeby Wojsko Polskie dysponowało nowym sprzętem – zaznaczył.

– Żeby Wojsko Polskie było sprawne i spełniało najwyższe standardy, oprócz najnowszego sprzętu, musi być świetnie wyszkolone. Dziś mamy przykład szkolenia poza poligonem, które daje zdolności bojowe Wojsku Polskiemu – oświadczył. Dodał, że  siły zbrojne muszą być także skutecznie dowodzone i  mieć skuteczny system logistyczny.

– Dzisiejsze ćwiczenia, które rozpoczęły się na początku marca, a dziś możemy jeszcze je obserwować, służą temu, żeby ten system logistyczny udoskonalić. Pierwsze wnioski, o których rozmawialiśmy z szefem Sztabu dotyczą również pewnych zmian ustawowych, których celem będzie spowodowanie, żeby możliwości bojowe Wojska Polskiego były jeszcze większe – oświadczył.

– Bardzo dziękuję żołnierzom za ich ćwiczenia. Uważam, że te ćwiczenia są niezwykle korzystne, niezwykle budują zdolności bojowe Wojska Polskiego – mówił Błaszczak.

Autor: PAP
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mariusz Błąszczak, Wojsko Polskie
Mariusz Błaszczak i Leonard Krasulski zapewniają: Mierzeja Wiślana zostanie przekopana

W ocenie ministra obrony narodowej Komisja Europejska nie jest niczym zobligowana do kontrolowania przekopu Mierzei Wiślanej. Mariusz Błaszczak mówił o tym w rozmowie z Radiem Olsztyn...

Zamknij
RadioOlsztynTV