Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Minister Czarnek: musimy rozwijać zawody przyszłości, a edukacja powinna nadążać
Kluczowym wyzwaniem edukacyjnym w Polsce jest rozwój szkolnictwa zawodowego – przekonywał w Olsztynie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W całym kraju ma powstać 120 Branżowych Centrów Umiejętności.
Przemysław Czarnek wyjaśnił, że rynek pracy jest obecnie rynkiem pracownika, a edukacja musi nadążać za nowymi trendami.
Potrzeba wykwalifikowanej kadry, dlatego szkolnictwo zawodowe musi się rozwijać również w zawodach przyszłości. 60 procent dzisiejszych pracowników za chwilę będzie pracować w zawodach, których jeszcze nie znają. Rozwój zawodów przyszłości jest niezwykle ważny w połączeniu ze szkołami wyższymi. Do niezwykle ważnych zawodów należą m.in. atomista, inżynier, czy technik jądrowy
– powiedział.
Branżowe Centra Umiejętności będą rozwiniętymi pod względem technologicznym ośrodkami wszechstronnego kształcenia i egzaminowania w różnych dziedzinach łączącymi pracodawców, szkoły i uczelnie. Dziś podpisano pierwszych czternaście umów na ich utworzenie.
Centra mają być nową jakością w systemie kształcenia technicznego. W każdym województwie będzie od kilku do kilkunastu takich ośrodków. Na każdy Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy od kilkunastu do 20 milionów złotych.
Zdaniem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, szkoły branżowe są największym wyzwaniem edukacyjnym. Finansowe wsparcie na utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności otrzymała m.in. firma szkutnicza z Ełku.
Na spotkaniu w Olsztynie mówiono też o rządowych programach edukacyjnych. Poseł PiS Iwona Arent przypomniała, że jednym z nich jest tworzenie miejsc w przedszkolach.
Ministerstwo uruchomiło program dofinansowania do żłobków i przedszkoli. Powstają w całej Polsce. Są duże pieniądze dla samorządów, żeby nie było sytuacji, że walczymy o miejsca dla dziecka w przedszkolu, bo te miejsca dla naszych dzieci będą
– przekonywała.
Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska wskazała, że najważniejszym wyzwaniem jest dzisiaj bezpieczeństwo Polski.
Bezpieczeństwo Polski w Europie i bezpieczeństwo gospodarcze. Tym tematem jest dzisiaj polityka migracyjna, polityka Unii Europejskiej, która jest narzucana przez Brukselę i, do której nie chcemy się dostosowywać na takich warunkach jakie są prezentowane
– zaznaczyła.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Kantor
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy