Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister Czarnek: musimy rozwijać zawody przyszłości, a edukacja powinna nadążać

Fot. K. Kantor

Kluczowym wyzwaniem edukacyjnym w Polsce jest rozwój szkolnictwa zawodowego – przekonywał w Olsztynie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W całym kraju ma powstać 120 Branżowych Centrów Umiejętności. 

Przemysław Czarnek wyjaśnił, że rynek pracy jest obecnie rynkiem pracownika, a edukacja musi nadążać za nowymi trendami.

Potrzeba wykwalifikowanej kadry, dlatego szkolnictwo zawodowe musi się rozwijać również w zawodach przyszłości. 60 procent dzisiejszych pracowników za chwilę będzie pracować w zawodach, których jeszcze nie znają. Rozwój zawodów przyszłości jest niezwykle ważny w połączeniu ze szkołami wyższymi. Do niezwykle ważnych zawodów należą m.in. atomista, inżynier, czy technik jądrowy

– powiedział.

Branżowe Centra Umiejętności będą rozwiniętymi pod względem technologicznym ośrodkami wszechstronnego kształcenia i egzaminowania w różnych dziedzinach łączącymi pracodawców, szkoły i uczelnie. Dziś podpisano pierwszych czternaście umów na ich utworzenie.

Centra mają być nową jakością w systemie kształcenia technicznego. W każdym województwie będzie od kilku do kilkunastu takich ośrodków. Na każdy Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy od kilkunastu do 20 milionów złotych.

Zdaniem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, szkoły branżowe są największym wyzwaniem edukacyjnym. Finansowe wsparcie na utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności otrzymała m.in. firma szkutnicza z Ełku.

Na spotkaniu w Olsztynie mówiono też o rządowych programach edukacyjnych. Poseł PiS Iwona Arent przypomniała, że jednym z nich jest tworzenie miejsc w przedszkolach.

Ministerstwo uruchomiło program dofinansowania do żłobków i przedszkoli. Powstają w całej Polsce. Są duże pieniądze dla samorządów, żeby nie było sytuacji, że walczymy o miejsca dla dziecka w przedszkolu, bo te miejsca dla naszych dzieci będą

– przekonywała.

Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska wskazała, że najważniejszym wyzwaniem jest dzisiaj bezpieczeństwo Polski.

Bezpieczeństwo Polski w Europie i bezpieczeństwo gospodarcze. Tym tematem jest dzisiaj polityka migracyjna, polityka Unii Europejskiej, która jest narzucana przez Brukselę i, do której nie chcemy się dostosowywać na takich warunkach jakie są prezentowane

– zaznaczyła.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Fot. K. Kantor

Fot. K. Kantor

Autor: K. Kantor
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w nauka, edukacja, minister edukacji, Przemysław Czarnek
Aktywni Błękitni na finiszu. Szkoły przyjazne wodzie odebrały certyfikaty

32 szkoły z regionu wzięły udział w III edycji programu Aktywni Błękitni Szkoła Przyjazna Wodzie. Organizatorem imprezy są Wody Polskie. Grand Prix za szczególne zaangażowanie otrzymały...

Zamknij
RadioOlsztynTV