Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 31 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minął termin zawieszenia Pawła Juszczyszyna w orzekaniu. Prezes sądu w Olsztynie: dziś i jutro sędzia ma usprawiedliwioną nieobecność

fot. Przemysław Getka

Sędzia Paweł Juszczyszyn w poniedziałek i wtorek nie będzie pracował, ma usprawiedliwioną nieobecność w pracy – poinformował prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki.

W poniedziałek minął termin zawieszenia Juszczyszyna w orzekaniu. 23 grudnia Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zdecydowała, że sędzia olsztyńskiego Sądu Rejonowego może wrócić do orzekania. Jednak Paweł Juszczyszyn w mediach społecznościowych oświadczył:

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem. Dlatego też, do wykonywania czynności służbowych, w tym do orzekania w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, wracam po 29 grudnia 2019.

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki poinformował dziś:

Pan sędzia Juszczyszyn wbrew temu, co oświadczył w mediach społecznościowych 24 grudnia pojawił się w sądzie, był w kadrach. W związku z tym nie ma żadnych podstaw do mówienia, że nie stawił się w pracy. W poniedziałek i wtorek ten sędzia nie będzie obecny w pracy, ale ta nieobecność jest w pełni usprawiedliwiona

Sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony w orzekaniu po tym, gdy, jako delegowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie, nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Zrobił to, rozpoznając apelację w sprawie cywilnej. Argumentował, że chciał sprawdzić, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji.

Po tej decyzji minister sprawiedliwości cofnął Juszczyszynowi delegację do Sądu Okręgowego, a kilka dni później prezes Sądu Rejonowego na miesiąc zawiesił sędziego w orzekaniu.

fot. Przemysław Getka

Autor: PAP
Redakcja: A.Socha/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sędzia, sąd okręgowy, sąd rejonowy, Maciej Nawacki, Paweł Juszczyszyn, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego
Sędzia Paweł Juszczyszyn przywrócony do orzekania. Taką decyzję podjęła Izba Dyscyplinarna

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła decyzję w sprawie zawieszenia do 29 grudnia sędziego Pawła Juszczyszyna przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie. Jednocześnie postępowanie dyscyplinarne wobec niego...

Zamknij
RadioOlsztynTV