Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Małgorzata Kopiczko: społeczeństwo zdecydowało, że trzeba zmienić ustrój szkolny

Małgorzata Kopiczko (PiS). Fot. Adam Socha

– Nowa ustawa o ustroju szkolnym jest już przygotowana i myślę, że nie ma potrzeby, żeby zadawać pytania dotyczące reformy edukacji. – powiedziała w Porannych pytaniach Polskiego Radia Olsztyn senator Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Kopiczko.

W ten sposób senator Kopiczko skomentowała pomysł ogólnopolskiego referendum, którego treść zaprezentował szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Przypomniała jednocześnie, że ZNP jeszcze w 2015 roku popierał projekt reformy szkolnictwa w Polsce. Senator odniosła się do opinii rektorów szkół wyższych, którzy podkreślają, że uczniowie po zakończeniu szkoły średniej nie są właściwie przygotowani do podjęcia studiów.

Przystanie na referendum doprowadza do destabilizacji, do zmiennych nastrojów. Musimy się skupić nad tym, co zrobić lepiej i jak przygotować samorządy szkoły do realizacji tej reformy.

Senator Kopiczko dodała, że jest już przygotowana podstawa programowa, która będzie ewentualnie modyfikowana w miarę potrzeb przez grupę ekspertów w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Podczas rozmowy poruszono także sprawę 18 punktu podstawy programowej, gdzie widnieje zapis o lekcji historii: Solidarność i jej bohaterowie. – Na pewno znajdzie się tam miejsce dla Lecha Wałęsy, ale w ocenie, o której już wiemy. – podkreśliła Kopiczko.

Senator z Ełku odniosła się także do sprawy szkolnictwa zawodowego. Podkreśliła, że największym problemem jest fakt, że program nauczania przepełniony jest teorią, a za mało miejsca poświęcone jest na praktykę. Ponadto nie jest właściwie przygotowana baza lokalowa szkół zawodowych do tego, żeby uczniowie mogli praktycznie przejść przed dane moduły kształcenia. – Dlatego proponujemy moduł dualny, czyli połączenie teorii z praktyką. – podkreśliła Kopiczko.

W chwili obecnej prowadzone są rozmowy i podpisywane umowy między szkołami i Ministerstwem Edukacji Narodowej z pracodawcami i przedsiębiorcami, którzy będę realizować praktykę u siebie w zakładzie. Chodzi o to, aby uczeń realnie mógł daną czynność wykonać.

Małgorzata Kopiczko zwróciła także uwagę, że wprowadzone zostanie – od klasy siódmej – doradztwo zawodowe, które będzie ukierunkowywać ucznia od wczesnych lat.

Na zakończenie rozmowy senator Kopiczko odniosła się do sprawy zabójstwa pod barem z kebabami, która miało miejsce w noc sylwestrową. – Uważam, że nastroje zostały całkowicie wyciszone. Uczestnicy zdarzenia muszą jednak ponieść konsekwencje. Nie można bowiem odpowiadać agresją na agresję.

Do wysłuchania rozmowy z Małgorzatą Kopiczko zaprasza Marek Lewiński

00:00 / 00:00

 

(mlew/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, PiS, Poranne Pytania, Prawo i Sprawiedliwość, Marek Lewiński
B.Orzechowska: skuteczność medycznej marihuany nie jest potwierdzona

Prasa i niektórzy politycy negatywnie wypowiadają się na temat pracy ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła - mówił na antenie Polskiego Radia Olsztyn Krzysztof Kaszubski. W kuluarach mówi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV