Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

B.Orzechowska: skuteczność medycznej marihuany nie jest potwierdzona

Fot. A.Podbielska

Prasa i niektórzy politycy negatywnie wypowiadają się na temat pracy ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła – mówił na antenie Polskiego Radia Olsztyn Krzysztof Kaszubski. W kuluarach mówi się o jego odejściu. Jego bliską współpracownicą jest właśnie senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusława Orzechowska, która była gościem Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn.

Oceniam bardzo dobrze pracę ministra. Dostał bardzo ciężkie zadanie, bo zmiana w służbie zdrowia to pewnego rodzaju rewolucja. Nie da się jej przeprowadzić, bo wszystko by się zawaliło. Chodzi o to, by zmiany zachodziły szybko, ale w drodze ewolucji. Likwidacja NFZ to wyzwanie dla ministra, ale prace są zaawansowane. Nie da się zrobić więcej. Konstanty Radziwiłł to odpowiednia osoba.

Według nieoficjalnych rozmów jego miejsce miałby zająć profesor Bogdan Chazan. Gość Porannych Pytań przyznała, że słyszała o tej propozycji. Jednak zastanawia się, czy profesor w ogóle myśli o objęciu takiej funkcji. Jak powiedziała na antenie – Bogusław Chazan zajmuje się innymi sprawami, takimi jak walka o życie nienarodzonych i godność kobiet. Skupienie się na reformie służby zdrowia, szczególnie na administracji, może być dla niego mało interesujące.

Krzysztof Kaszubski w programie poruszył także temat medycznej marihuany. Wczoraj posłowie debatowali nad tym problemem. Doszli do wniosku, że trzeba dopuścić medyczną marihuanę w Polsce do obrotu w większym wymiarze, ale nie wolno dopuści do hodowania samemu konopi indyjskich. Rozwiązaniem tej sytuacji miało by być sprowadzanie suszu i dopiero produkowanie leków. Część posłów opozycyjnych, która postulowała za wprowadzeniem do obrotu marihuany, chce produkować ją w Polsce. Senator PiS przyznała, że jest przeciwna temu pomysłowi:

Medyczna marihuana jest dostępna w naszym kraju, tylko że sprowadzana w konkretnej dawce i postaci. W Polsce takie leki przyjmuje niecałe 200 osób. W ostatnim czasie dodatkowe 20 złożyło wniosek, ponieważ jest ona sprowadzana docelowo dla konkretnego pacjenta. Natomiast ogólnodostępność to już nie kwestia medycznej marihuany, ale narkotyku. Myślę, że to jest furtka. Zasięgałam opinii neurologów i skuteczność medycznej marihuany nie jest potwierdzona. Oni się zastanawiają, czy w ogóle jest potrzeba stosowania tego leku.

Krzysztof Kaszubski rozmawiał z Bogusławą Orzechowską także na temat zmian w rządzie – pierwszych po wyborach

 

Posłuchaj Porannych Pytań

Poranne Pytania

 

(apod)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w służba zdrowia, NFZ, PiS, senator, Bogusława Orzechowska, ministerstwo zdrowia
Specjalna podkomisja w Sejmie zajmie się projektami ustaw o „frankowiczach”

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych powołała w środę podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia trzech projektów ustaw dotyczących kredytów walutowych. Podkomisja będzie pracować nad trzema projektami "frankowymi" - zgłoszonym...

Zamknij
RadioOlsztynTV