Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
M. Kulasek: Należy rozważyć rozluźnienie ochrony patentowej szczepionki. J. Małecki: Analizujemy to co się dzieje
O spotkaniu przedstawicieli opozycji z premierem w sprawie Narodowego Programu Szczepień rozmawiali w Radiu Olsztyn posłowie Marcin Kulasek z Lewicy i Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości. Gospodarzem audycji był Marek Lewiński.
Marcin Kulasek z SLD przekonywał, że politycy jego ugrupowania są konstruktywną opozycją, widzą konieczność poprawienia logistyki szczepień i mają konkretne pomysły, dlatego spotkają się z premierem.
Będziemy namawiać premiera do podniesienia kwestii restrykcyjnej ochrony patentowej szczepionki. W jej tworzenie zainwestowano gigantyczne publiczne środki należy rozważyć rozluźnienie ochrony patentowej, aby przyspieszyć tempo jej produkcji i zwiększyć dostępność. To jest jeden z postulatów, z którym chce iść Lewica.
Poseł Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości mówił natomiast, że na dyskusję zawsze jest czas, bo zmiany i korekty są możliwe.
Do osób, które mają być szczepione w pierwszej grupie dołączyliśmy osoby obłożnie chore. Wsłuchujemy się i analizujemy to co się dzieje w Polsce pod kątem koronawirusa. Chcielibyśmy usłyszeć głosy krytyczne i wskazówki jak zachowałaby się opozycja.
Rano rozpoczęło się spotkanie opozycji z premierem. Goście Porannych Pytań rozmawiali także o tym, co jeszcze może zrobić Polska w sprawie rodaka, który w śpiączce przebywa w szpitalu w Wielkiej Brytanii.
Chodzi o mężczyznę, który doznał zatrzymania pracy serca. Spowodowało to trwałe uszkodzenie mózgu. Na odłączenie aparatury podtrzymującej życie zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra.
Rząd pokazuje, że nie zostawiamy żadnego obywatela samemu sobie – powiedział poseł PiS Jerzy Małecki.
Zawsze podziwialiśmy rząd amerykański, że nie zostawiał żadnego żołnierza w innych krajach na pastwę i tu, wydaje mi się, zdaliśmy egzamin.
Zdaniem Marcina Kulaska z SLD rząd angażuje się w sprawę tak mocno, że za chwilę będzie to temat ważniejszy niż walka z pandemią.
Z jednej strony rozumiem aktywność rządu i kliniki Budzik. Chcą pomóc jak tylko mogą, ale czy takie kroki powinny być podejmowane, gdy najbliższa rodzina sobie tego nie życzy. Nie chciałbym, aby takie sprawy rozstrzygane były w świetle kamer, czy w cieniu konferencji prasowych.
Wczoraj resort sprawiedliwości poinformował, że zwrócił się do brytyjskiego szpitala z prośbą o podłączenie do aparatury podtrzymującej życie Polaka w śpiączce. Natomiast prof. Wojciech Maksymowicz zapewnił, że olsztyńska klinika „Budzik” mogłaby przyjąć Polaka.
Posłuchaj audycji Poranne Pytania
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński