Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lipy zastąpią topole i dęby. Nad Jeziorem Długim w Olsztynie posadzono ponad 70 nowych drzew

Fot. UM Olsztyn

Zamiast topoli kanadyjskich i dębów szypułkowych będą nasze rodzime lipy. Nad Jeziorem Długim w Olsztynie miasto posadziło 72 nowe drzewa. Kolejne pojawiły się także na Zatorzu.

Topole znad Jeziora Długiego trzeba było usunąć ze względu na ich zły stan. Stwarzały zagrożenie dla użytkowników ścieżki pieszo-rowerowej. Wcześniej w miejscu usuniętych topoli kanadyjskich wsadzono 39 sztuk dębów szypułkowych. Jednak u tych drzew stwierdzono zawleczoną chorobę i musiały zostać wykarczowane.

Teraz posadzono pokaźne sadzonki lip w specjalnym systemie mocowania podziemnego bryły korzeniowej. Zamontowano też m.in. kanały napowietrzająco-nawadniające, a ziemia wokół drzew została wyścielona korą.

Lipy dorastają do wysokości około 30 metrów. Szybko rosną i łatwo się przyjmują. Kwitną na przełomie czerwca i lipca, a kwiaty o intensywnym słodkim zapachu wabią owady zapylające.

Jak informuje Michał Koronowski z Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie, koszty związane z zakupem i posadzeniem lip, poniósł wykonawca prac. Wcześniej w miejscu usuniętych topoli kanadyjskich zrobił zasadzenia chorych dębów szypułkowych, które trzeba było wykarczować.

Lipy nad Jeziorem Długim nie są jedynymi drzewami, jakie specjaliści od zieleni posadzili w Olsztynie w ostatnim czasie. Nowe nasadzenia pojawiły się także m.in. przy pętli autobusowej w Jakubowie oraz w ogródku jordanowski przy ul. Klasztornej na Zatorzu.

Autor: J.Golon
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, drzewa, dęby, jezioro Długie, topole
Zmiany w funkcjonowaniu MOPS w Olsztynie. Placówka ogranicza bezpośrednią obsługę interesantów

Z powodu szerzącej się pandemii koronawirusa Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ogranicza bezpośrednią obsługę interesantów w Centrum Informacji przy al. Piłsudskiego 61A. Jeżeli mamy do załatwienia sprawę...

Zamknij
RadioOlsztynTV