Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lidia Staroń zapowiada walkę z lichwiarzami. „Ich działanie wyrządza ludzką krzywdę”

Lidia Staroń. fot. K. Grabowska

Projekty ustaw są już w Sejmie, ale proces legislacji jeszcze nie skończył się. Związana z naszym regionem, niezależna senator Lidia Staroń zapowiada dalszą walkę o to, by przygotowany przez nią pakiet lichwiarski stał się prawem.

Podczas konferencji w Olsztynie Staroń przedstawiła sprawę mężczyzny, który w 2005 roku wziął 500 złotych pożyczki – tzw. chwilówki i dziś jest w poważnych tarapatach finansowych. Mężczyzna zaciągnął pożyczkę, gdzie odsetki w wysokości 9 procent były i są nadal naliczane każdego dnia. Dziś ma do spłacenia prawie 180 tysięcy długu.

00:00 / 00:00

Staroń w tej sprawie złożyła nadzwyczajną skargę do Prokuratora Generalnego. Wcześniej w sprawie lichwy interweniowała, też w Prokuraturze Krajowej i jak mówi, są tego efekty – wszystkie prokuratury regionalne mają nie tylko rozpoznawać sprawy, ale też obok pokrzywdzonych samemu oskarżać lichwiarzy.

Przypomnijmy, jeszcze przygotowany przez senator Lidię Staroń pakiet zmian dotyczący ustawy antylichwiarskiej, zawiera m.in. zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim. Chodzi o to, by zmniejszyć górną granicę prowizji ubezpieczeń, kosztów obsługi czy tzw. kosztów manipulacyjnych, które dziś często są stanowczo za wysokie. Przy ich przekraczaniu w projekcie przewidziano kary pozbawienia wolności.

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

Więcej w konferencja, Lidia Staroń, lichwa, Prokuratura Generalna
Po bezprawnej eksmisji trwa walka o odszkodowanie za mieszkanie wielodzietnej rodziny z Olsztyna. Sprawa ciągnie się 21 lat

Od 20 lat trwa walka o odszkodowanie za bezprawnie przejęte mieszkanie wielodzietnej rodziny z Olsztyna. Senator Lidia Staroń podczas konferencji prasowej przedstawiła historię rodziny i jej...

Zamknij
RadioOlsztynTV