Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Leopardy na poligonie w Orzyszu. Zmodernizowane czołgi przeszły „chrzest bojowy”

Fot. Leszek Kujawski

Poligon w Orzyszu stał się głównym rejonem ćwiczeń warszawskich pancerniaków. Czołgiści z batalionów czołgów w trakcie miesięcznego szkolenia realizują cykl zajęć taktyczno-ogniowych z wykorzystaniem wozów bojowych będących na wyposażeniu brygady.

W tym tygodniu swój „chrzest bojowy” przeszły zmodernizowane przez Polską Grupę Zbrojeniową czołgi Leopard 2PL, które realizowały strzelanie bojowe poprzedzone ćwiczeniem przygotowawczym. W ramach szkolenia czołgiści prowadzili ogień zarówno w dzień jak i w nocy do celów oddalonych na odległość 1200-1800 metrów z amunicji podkalibrowej typu APFSDS-T-TP – tej samej, w jaką mogą zostać wyposażone Leopardy 2A4 i 2A5. Wyniki strzelania potwierdziły, że Leopard 2PL wyposażony w nowoczesną kamerę termowizyjną III generacji typu KLW-1 Asteria jest dużym wsparciem dla działonowego i dowódcy w prowadzeniu celnego ognia w warunkach ograniczonej widoczność.

Ponadto w trakcie szkolenia poligonowego żołnierze 4 kompanii czołgów wspólnie z żołnierzami 6 batalionu powietrznodesantowego zrealizowali wspólne szkolenie taktyczne. Głównym celem zajęć było sprawdzenie możliwości skutecznego maskowania oraz wydajności urządzeń optoelektronicznych.

Żołnierze z 6. bpd z wykorzystaniem PPK Spike-LR trenowali sposób podejścia, wykrycia sprzętu pancernego oraz zapoznali się z taktyką stosowaną przez pododdziały pancerne, natomiast pancerniacy na czołgach Leopard 2PL przede wszystkim testowali możliwości urządzeń optoelektronicznych oraz stosowanie nowoczesnego maskowania.

Fot. 1. WBP

Fot. Leszek Kujawski

Fot. Michał Wajnchold

Fot. Michał Wajnchold

Fot. Leszek Kujawski

Fot. Michał Wajnchold

Fot. Leszek Kujawski

Fot. Michał Wajnchold

Fot. 1. WBP

Fot. 1. WBP

Fot. 1. WBP

Fot. 1. WBP

Fot. 1. WBP

Fot. 1. WBP

Fot. 1. WBP

Redakcja: K. Ośko za wojsko-polskie.pl

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ćwiczenia, poligon, czołg
Żołnierze z całej Polski przyjechali do Braniewa. Szkolą się na czołgistów

Ponad 20 żołnierzy z całej Polski wzięło udział w specjalistycznym kursie dla kierowców czołgów. W trakcie szkolenia kursanci uczą się prowadzić czołg PT-91 oraz T-72. Nowe...

Zamknij
RadioOlsztynTV