Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Kuriata o szczepieniach: formalności będą uproszczone do niezbędnego minimum

Trwają intensywne przygotowania do przeprowadzenia akcji szczepień przeciwko COVID-19 w szkołach. W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn mówił o tym Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego oraz pełnomocnik wojewody ds. szczepień.

Minimalny wiek ucznia, który może się zaszczepić to 12 lat. Formalności będą uproszczone do niezbędnego minimum – powiedział Krzysztof Kuriata.

Kwalifikacja do szczepień i przystąpienie do szczepienia różni się tym, że deklarację szczepienia musi podpisać też rodzic. Nie musi, ale może być obecny przy szczepieniu. Natomiast musi podpisać taką deklarację szczepienia i przy kwalifikacji zawsze będzie lekarz. Nie tak jak to się dzieje przy osobach 18 plus, gdzie dopuszczalne są inne osoby.

O tym czy w danej szkole powstanie punkt szczepień zdecyduje ostatecznie dyrektor. Szacuje się, że przeciw COVID-19 zaszczepionych jest około 30 procent nastolatków.

W Porannych Pytaniach Krzysztof Kuriata apelował do młodzieży i ich rodziców, by decyzję o szczepieniu podjęli możliwie jak najwcześniej. Zaznaczał, że najlepiej byłoby, gdyby nastolatkowie zaszczepili się teraz – czyli przed powrotem do szkół.

W gminie Prostki w powiecie ełckim pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 przyjęło zaledwie 26,9% mieszkańców. W regionie najlepiej „wyszczepiony” jest Olsztyn, gdzie preparat przeciwko koronawirusowi przyjęło 53,7% mieszkańców – przekazał Krzysztof Kuriata.

Byłem dwa tygodnie temu we wszystkich 4 powiatach, które są na samym końcu, rozmawiałem z wszystkimi wójtami, burmistrzami, strażakami OSP. Widać, że delikatnie te szczepienia drgnęły. Natomiast wydaje mi się, że tam doszliśmy do ściany. Wschodnie krańce województwa naszego województwa po prostu nie chcą się szczepić. Zespołów szczepiennych jest naprawdę dużo. Zorganizowaliśmy z grubsza licząc od połowy czerwca około 400-500 imprez, na których były dostępne punkty szczepień.

Drugą najsłabiej „wyszczepioną” gminą są Rozogi. Przeciwko COVID-19 pierwszą dawką zaszczepiło się zaledwie 30% mieszkańców.

Posłuchaj Marka Lewińskiego z Krzysztofem Kuriatą

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, szkoła, szczepienie, video, Krzysztof Kuriata
Duża liczba ofert pracy dla nauczycieli. Czy powinna niepokoić?

W bazie ofert pracy dla nauczycieli warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty jest teraz ponad 350 propozycji. Dotyczą one wszystkich przedmiotów - od nauczania początkowego, przez przedmioty zawodowe po...

Zamknij
RadioOlsztynTV